Angkor Wat sa pokúsi získať „aspoň“ Slovenské derby

Analýzy /

Angkor Wat sa pokúsi získať „aspoň“ Slovenské derby


Jedenásť českých a slovenských žrebcov a jedna domáca kobyla. To je zostava, ktorá sa tento rok pokúsi získať vavrínový veniec s modrou stuhou za víťazstvo v Slovenskom derby. Bude tak chýbať porovnanie s maďarskými, rakúskymi, či nemeckými koňmi, dokonca sa nebude konať ani odveta za České derby. Víťaz z pražskej Velkej Chuchle Pacific Hill bol totiž svojím realizačným tímom už dávnejšie škrtnutý, a tak má strieborný Angkor Wat zdanlivo voľnú cestu za cenným triumfom. Ani v Bratislave ho však nečaká ľahká úloha a o výsledku sa (ako vždy) rozhodne až na dráhe.

Najväčšou domácou nádejou je dodatočne dohlásený Ryony

Tucet plnokrvníkov na štarte znamená tucet možností akým smerom sa bude vyvíjať príbeh 27. edície Slovenského derby (Graded 3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 55 000 €). V dostihoch, ktoré majú svoju zvláštnu atmosféru a okolo ktorých je ruch prakticky od prvých momentov sezóny, sa toho môže udiať veľa a aj ten najmenší detail môže pre jedného koňa znamenať prehru a pre iného slávne víťazstvo. O tom, že osud je vrtkavý, by mohol najviac rozprávať porazený favorit Českého derby Angkor Wat (Liška), ktorý mal pred vrcholom sezóny u našich západných susedov všetky papierové predpoklady, že sa ovenčí modrou stuhou a do soboty 22. júna sa scenár jeho kariéry odvíjal presne podľa očakávaní. Až 80 000 € „koštujúci“ ryšiak sa do stajne Joly Jiřího Odcházela dostal prostredníctvom agenta Chrisa Richnera z dražby spoločnosti Arqana vo francúzskom Deauville a prvé dostihy kariéry absolvoval nenápadne v pražskej „trojke“. Ako sa však neskôr ukázalo, v týchto dostihoch sa predstavilo viacero neskôr veľmi úspešných koní - okrem vtedy bronzového zverenca Josefa Váňu napríklad aj štvrtý Kristiano, či strieborná z Jarní ceny klisen Astoria. O tri týždne nato sa v podobne vypísaných míľových dostihoch už Angkor Wat v sedle s nedeľným jazdeckým partnerom Davidom Liškom vymanil zo skupiny nezvíťazivších a naznačil potenciál. Ambície realizačného tímu ho logicky nasmerovali do mosteckej Cene zimního favorita, v ktorej točil do cieľovej roviny na čele, nakoniec sa však musel uspokojiť iba so štvrtým honorárom. Po zimnej prestávke sa reprezentant bielo-červenej kombinácie stajne Joly predstavil v čoraz vyššiu reputáciu požívajúcom dvojkilometrovom triali v Karlových Varoch. Po suverénnom výkone túto „dvojku“ opanoval o štyri a pol dĺžky a razom sa stal predbežným favoritom českého derby. Tento trend potvrdil ryšiak aj víťazstvom v hlavnom pražskom derby-triali Velkej červnovej, v ktorej porazil Pacific Hilla. A práve tento žrebec sa stal jeho premožiteľom pred tromi týždňami. V pomaly rozbehnutom vrchole sa Angkor Wat s džokejom Filipom Minaříkom dostal veľmi skoro na čelo, väčšinu odvodil a v cieľovej rovine už jednoducho nenašiel viac síl, aby vzdoroval neskoršiemu víťazovi, za sebou však nechal aj zozadu finišujúceho Arcturusa (piaty), šiesteho Kristiana, či matného Military Respecta (dvanásty). Neodškriepiteľný favorit toho má za sebou už dosť, v sedle vystrieda hviezdu svetového formátu lokálna jazdecká star, aj tak si však myslíme, že reparát za Prahu sa zverencovi Josefa Váňu podarí.

Veľký príbeh do dostihovej knihy píše svojou kariérou Ryony (Línek), ktorý si víťazstvom v Starohájskom kritériu vybojoval dodatočnú prihlášku do derby, hoci o nej dlho nebol presvedčený ani majiteľ stajne Ekols Skalica Tibor Bajnovič, ani tréner Jaroslav Línek. Do záhorskej  centrály Línek Racing sa Ryony dostal z dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 3 500 € a debutoval začiatkom septembra v „maiden“ štvrtej kategórie na 1200 metrov. Väčšinou cválal v závetrí na treťom mieste, v závere ho však džokej Zdeno Šmida primäl k zrýchleniu, ktoré mu stačilo k tesnému poldĺžkovému víťazstvu pred tréningovou kolegyňou Shamu. Realizačný tím následne poslal hnedáka do najdôležitejšieho testu dvojročných koní. V predmetnej Karpatskej cene bolo Ryonyho vidieť, napokon sa však musel uspokojiť so „zemiakovou“ medailou. Tréner aj jazdec v jednej osobe Jaroslav Línek pripravil hnedákovi očakávanú trajektóriu triedového trojročného žrebca - Ryony sa najprv rozcvičil triumfom v Cene trojročných žrebcov, potom mierne sklamal až štvrtým miestom v klasike, v ktorej po nie veľmi vydarenom priebehu útočil z dobrej pozície, v cieľovej rovine však bočil a hoci vlastne nič nepokazil, napokon skončil až štvrtý. Dodatočnú prihlášku do derby a honor najväčšej domácej nádeje si Ryony vybojoval po triumfe v Starohájskom kritériu na Turf-gala začiatkom júna. Hnedák väčšinou cválal na výhodnom mieste uprostred poľa, od záverečného oblúka začal zrýchľovať a v cieľovej rovine predviedol pôsobivé sólo. Ešte pred rozhodujúcou fázou dostihov posunul Línek svojho zverenca naspäť do čela, ale aj to už mal sekundanta v podobe Arcturusa. Neskúsene pôsobiaci žrebec útočil, ale akoby sa Ryonyho zľakol a napokon sa v izolovanom súboji desať dĺžok pred zvyškom musel skloniť pred záhorským hnedákom. Odvtedy Ryony pauzuje, a to bude zrejme jeho najväčšia devíza oproti českému favoritovi, ktorý toho má za sebou v posledných týždňoch predsa len viac. Otázkou zostáva Ryonyho schopnosť prestáť 2400 metrov v poctivom tempe, aj tak si myslíme, že niektorá z medailí by mu ujsť nemala.

Víťaz Veľkej jarnej ceny Arcturus (Šmida) sa v Slovenskom derby pokúsi o zisk druhej časti takzvanej Trojkoruny, ktorú po májovom víťazstve môže získať len on a hoci aj uňho panovali pochybnosti o vytrvalosti, najneskôr v Českom derby presvedčil, že aj tu má reálnu šancu na úspech. V Prahe totiž docválal zverenec Františka Holčáka na piatom mieste, predviedol pohľadný finiš zo zadných pozícií a na mäkkej, dažďom zmáčanej dráhe nestihol viac. Hnedák rozšíril rady stajne Meridian rodiny Poledníkovcov v rámci zimného výpredaja zo stajne Josepha O'Briena za nezverejnenú sumu. V strednej Európe sa už ako zverenec valašského trénerského mága Františka Holčáka uviedol vo veľmi dobrom svetle a potvrdil tak chýry z rodného Írska. Hnedák na zelenom ostrove absolvoval tri štarty a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Pri debute v Roscommone bol v dostihoch na 1400 metrov piaty, ale už o necelé dva týždne zamieril do listowellských míľových „maiden“. V nich podal oveľa lepší výkon a zvíťazil o pol dĺžky. Arcturus, ktorý svojím menom pripomína najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Pastier, zakončil svoju ostrovnú púť koncom októbra ďalším víťazstvom, na centrálnej írskej dráhe v Leopardstowne v míľovom handicape predviedol pohľadný záver zo stredu poľa. Za svoje druhé kariérne víťazstvo dostal hnedák hodnotenie 86 libier. Ako nádejný adept klasických dostihov sa po zime predstavil v Cene trojročných žrebcov a hoci nestačil na víťazného Ryonyho, aj my sme ho v našej analýze videli ako budúceho klasického víťaza, a to najmä vďaka roky živenej povesti, že zverenci Františka Holčáka potrebujú nejaký ten týždeň na rozbehnutie navyše. Vo Veľkej jarnej cene prognózy naplnil a porazil hneď trojicu nedeľných súperov v poradí Shawnee's Triumph - Military Respect - Ryony. V Starohájskom kritériu si Arcturus strážil čelo zo štvrtého miesta, nastúpil asi 400 metrov pred cieľom, ale finiš Ryonyho nezachytil a len tak tak uhájil striebro pred Shawnee's Triumphom. V českej modrej stuhe s ním džokej Jamorír Šafář zvolil vyčkávaciu taktiku a neskorým finišom priletel na piate miesto. Na komornejšej bratislavskej dráhe v menšej konkurencii so znalcom miestnych špecifík v sedle si zrejme umiestnenie z Prahy vylepší, my ho však vidíme bez medaily.

S nádejami na honorár posiela na štart dvojicu svojich zverencov Zuzana Kubovičová. Nekorunovaná kráľovná slovenských trénerov sa bude spoliehať na Shawnee's Triumpha (Mazur) a jedinú kobylu v poli Palmeru. Oba kone a ich jazdci sa budú musieť popasovať s neveľmi šťastným žrebom, ktorý im prisúdil vonkajšie štartové boxy 11 a 12. Prvý menovaný reprezentant v derby zásluhou Zoriany už raz víťaznej stajne Poľnohospodárskeho družstva Senica vlani vôbec nenaznačoval, že v júli 2019 bude patriť k favoritom Slovenského derby. Beluš, ktorý na dražbe v Deauville stál 5 000 €, debutoval v „maiden“ štvrtej kategórie, kde po „zelenom“ výkone skončil siedmy (Castro štvrtý). Iba o jedno miesto lepšie finišoval v Karpatskej cene, kde podľahol aj bronzovej tréningovej kolegyni Palmere a štvrtému Ryonymu. Juniorskú kampaň zakončil na sklonku sezóny v bývalej Odvetnej cene na 1800 metrov, tam však doplatil na kolíziu krátko po štarte a dostihy takpovediac „zabalil“. Ako dvojročný teda doplácal na svoju nezrelosť a chýbalo mu aj trocha športového šťastia, o to viac sa mu ho dostáva v klasickej sezóne. Tú Shawnee's Triumph načal v „trojke“ proti rovesníkom, získal bronz, ale neporazil žiadne veľké mená. Realizačný tím svojmu žrebcovi veril, poslal ho do Veľkej jarnej ceny a pod poľským džokejom Szczepanom Mazurom si dobehol po senzačné striebro. Že nešlo o náhodu, potvrdil Seničan aj v Starohájskom kritériu, kde si ešte o dva kilogramy vylepšil handicapovú známku a blízkym bronzom potvrdil miestenku do derby. Shawnee's Triumph je „čiernym“ koňom, ktorý bude útočiť na niektorú z medailí.

Jedinou kobylou na štarte Slovenského derby je Palmera (Budovič), ktorá sa bude snažiť napodobniť svoju slávnu predchodkyňu spred dvoch rokov Zorianu. So senickou hviezdou má toho reprezentantka stajne Kovometal spoločné viac než dosť, zároveň sú však aj dosť rozdielne. Belka je rovnako Zoriana dcérou vychyteného plemenníka Jukebox Juryho a do Senice sa sťahovala za 9 000 € z dražby v nemeckom Baden-Badene. Skúsená vytrvalkyňa už stihla absolvovať sedem dostihov a hoci ani raz nezvíťazila, bez dotácie odchádzala z dráhy len po debute vo vlaňajšej Cene Muscatita. V tradičných dostihoch pre najmladší ročník konaný počas derby-mítingu Palmera docválala posledná. V oveľa lepšom svetle sa ukázala v dobre obsadenej „dvojke“ na 1400 metrov, kde bronzom aj porážkou neskoršej víťazky Karpatskej ceny O'ffensive potešila. Vo Veľkej cene BBAG pre kone, ktoré prešli dražobným ringom nemeckej aukčnej spoločnosti, sa v súboji troch kobýl musela skloniť pred maďarskou Sweet Annou, predviedla však svoju bojovnosť. Podobným úspechom bol aj bronz v zastrešujúcom teste slovenských juniorov, kde na jej štíte zostal Ryony aj tréningový kolega Shawnee's Triumph. Palmera sa vo svojej klasickej sezóne zatiaľ stretla len s rovesníčkami, v prípravnej Cene trojročných kobýl docválala piata, v samotnej jarnej klasike ťahala v strhujúcom závere s dvojicou maďarských kobýl za kratší koniec. O oprávnenosti štartu v derby svedčí aj bronz z Ceny Arvy, kde síce nestačila na suverénnu Golden Sea, maďarská kobyla však nedávnym triumfom v domácej modrej stuhe potvrdila svoju výnimočnosť a dodatočne vystavila Palmere lichotivé vysvedčenie. Proti žrebcom to bude mať ťažké, negatívom je aj vonkajší box a absencia vytrvaleckých dostihov v nohách, podľa pôvodu a správ z tréningu by ale derby prestáť mala a pri dobrom priebehu môže pomýšľať na niektorú z nižších dotácií.

Ak majiteľovi stojí za to vynaložiť nemalé financie za dodatočnú prihlášku, vždy je potrebné mať sa na pozore. Presne toto platí o dohlásenom bratovi striebornej z Českého derby Krasavy Kristianovi (Verner), ktorý síce úspech svojej sestry nezopakoval, šiestym miestom však určite nesklamal. Odchovanec Františka Vocáska stojí v rodinnej centrále a reprezentuje stajňu Stanislava Chudáčka, pričom debutoval rovno v „jednotkovej“ Cene Masise proti rozbehaným súperom, kde spočiatku nestíhal, napokon sa posunul na šieste miesto z deviatich. Štart v nohách mu prospel v pražskej „trojke“, v ktorej sa naopak prezentoval veľmi aktívne, napokon však vycúval na štvrté miesto, iba o krk za tretím Angkor Watom. V Pražskom zimnom favoritovi na sklonku vlaňajšej sezóny obsadil šieste miesto. Na cestu k derby vykročil Kristiano ako kovaný vytrvalec v Moste na 2200 metrov dlhých dostihoch tretej kategórie, v ktorej ako favorit siahal po víťazstve, v závere ho však prešpurtoval neskôr v Českom derby štvrtý Ramssio. Na rovnakej dištancii zostal aj v Memoriáli JUDr. Otakara Frankerbergera, ktorý sa po dlhých rokoch vrátil do Prahy. V tomto tradičnom derby-triali cválal na druhom mieste dobrých päť dĺžok za svoje (falošné) tempo diktujúcim Pacific Hillom, v závere s ním zviedol pohľadný súboj a o krk zvíťazil. Tento mohutný žrebec potrebuje skôr dlhší finiš, v českej modrej stuhe sa k nemu príliš nedostal, aj tak však potešil šiestym miestom, iba krk za Arcturusom. Komorná bratislavská dráha hrá proti zverencovi Heleny Vocáskovej, pri dobrom odjazdení a s trochou šťastia však môže pomýšľať aj na niektorú z medailí.

Vlaňajšie víťazstvo Mon Cheriho obhajujúca stajňa Lokotrans posiela do boja dvojicu svojich reprezentantov. Doterajšie výsledky prisudzujú vyššie šance na úspech bronzovému z klasickej Veľkej jarnej ceny Military Respectovi (Foret). Hnedák sa do centrály Luboša Urbánka sťahoval v decembri minulého roka po predajných dostihoch v Deauville za 28 150 €, pričom v rodnom Francúzsku absolvoval päť dostihov a hoci ani raz nevyhral, až trikrát bral striebro. Pri debute v „maiden“ vo Vichy sa neumiestnil, ale to bolo doteraz jeho jediné nehonorované vystúpenie. Už pri druhom štarte na míli v Pornichet získal blízke druhé miesto, o mesiac neskôr si piatym miestom v Toulouse vybehol handicap 35,5, ktorýsi udržal aj pri následných striebrach znovu v Pornichet aj v predajných dostihoch v Deauville, po ktorých sa sťahoval do centrály Lokotrans. Už v nových farbách debutoval hneď z voleja v klasickej Veľkej jarnej cene, v ktorej cválal v zákryte, už v záverečnom oblúku zaútočil a prebral vedenie, v závere však nestačil na drvivý finiš víťazného Arcturusa a dobre druhého Shawnee's Triumpha. Bez otestovania na vytrvaleckých dištanciách nastúpil do Českého derby, v pomaly rozbehnutých dostihoch sa držal na konci poľa, v expresnom finiši ale nenašiel dostatok síl a len dokončil na dvanástom mieste. Hoci je Military Respect stále málo čitateľný, v slovenskej analógií zrejme zopakuje nulovú pozíciu z Prahy.

Do Českého derby sa ako náhradník nedostal druhý reprezentant stajne Lokotrans Bell Elysees (Palík). Vlani hnedák debutoval šiestym miestom v bratislavských „maiden“ štvrtej kategórie, posun o dve poschodia vyššie a 400 metrov navyše rezultovali do ôsmej priečky, pričom za ním už veľa kvality nezostalo. Na záver juniorskej kampane ho realizačný tím poslal okúsiť, ako chutia elitné dostihy, v mosteckej Cene zimního favorita však nikdy nebol v zornom poli a docválal posledný. Do aktuálnej sezóny vstupoval tento 14 000 € „koštujúci“ hnedák v dostihoch štvrtej kategórie medzi rovesníkmi, pod hviezdnym džokejom Václavom Janáčkom získal aspoň piatu dotáciu. Následne príjemne prekvapil triumfom v „trojke“ na derby dištancii, k víťazstvu mu pomohla priaznivá váha a slabá konkurencia. V poctivo odbehnutej Velkej červnovej cene sa prakticky zopakoval scenár z Ceny zimního favorita, Bell Elysees bol stále na chvoste a v cieli predbehol len jediného súpera. Do Českého derby sa ako jediný náhradník nedostal a v slovenskej analógii nemá čo stratiť.

Trojica domácich žrebcov sa pred tromi týždňami predstavila v poslednom domácom derby-triale, „dvojkovom“ Memoriáli majora Stanislava Rudu na 2400 metrov, jeho vypovedacia hodnota ale nebude veľmi vysoká. Vo falošne rozbehnutých dostihoch, v ktorých sa jazdci ponúkali, kto si na seba zoberie líderskú úlohu, začali kone zrýchľovať až po polovici a výsledný čas dáva tušiť, že ani víťaz nebude mať dostatočnú triedu na to, aby vzdoroval favoritom. So šťastím sa presadil domáci odchovanec Kaptain Joe (Georgiev), ktorý sa zameria na zisk chovateľskej prémie. Reprezentant takzvaného owner-breedera Vojtecha Křížka stojaceho za stajňou 7 Horse sa vlani len zoznámil v dostihoch pre dvojročné kone slovenského chovu a dokončil na predposlednom ôsmom mieste. Po zime začal od „podlahy“, z trojice dostihov štvrtej kategórie si odniesol deviate miesto, bronz (ale 10 dĺžok za víťazným Bolthornom) a napokon víťazstvo z dvojkilometrového handicapu proti starším. Lepší výkon predviedol tento pohľadný tmavý hnedák v Starohájskom kritériu, v počiatočnom rýchlom tempe nestíhal, v rozhodujúcej fáze dostihov sa posunul za lídrov, ale nedokázal akcelerovať a dokončil na vzdialenom šiestom mieste. Pre „Kapitána“ bude poctivo odbehnuté derby nad jeho dištančné schopnosti, zachrániť ho môže len podobný priebeh, akým vyhral menej významný derby-trial.

V „dvojkovom“ derby-triali potvrdil svoju handicapovú známku štvrtý Bolthorn (Abík), ktorý je prvou šancou mladého trénera Jozefa Chodúra v Slovenskom derby. Reprezentant stajne FeD je synom starohájskym divákom známej Bathory a po piatom mieste v míľovom debute získal tesné striebro v dostihoch pre slovenských odchovancov a ešte vyššie sa dostal v bývalej Odvetnej cene na 1800 metrov na sklonku vlaňajšej sezóny. Tú aktuálnu načal suverénnym víťazstvom v „štvorkových maiden“, na Turf-gala sa vyhol Starohájskemu kritériu, aby mohol získať striebro medzi produktmi slovenského chovu na predĺženej míli. Bolthorn si určite nájde svojich fanúšikov, na prienik do hornej polovice poradia to v Slovenskom derby zrejme stačiť nebude.

Castro (Rája) stajne MPL Racing spôsobil asi 150 metrov pred cieľom Memoriálu majora Stanislava Rudu kolíziu, čím poškodil trojicu súperov, aj tak získal len tretie miesto. Zverenec Pavla Kalaša bol vlani vcelku vyťažovaný, debutoval bronzom v provinčnej Senici, následne v „štvorkových maiden“na 1400 metrov porazil siedmeho Shawnee's Triumpha, hoci sám bol len štvrtý. Rovnaké umiestnenie si Castro zopakoval aj na míli, juniorskú sezónu zakončil nešťastnou stratou jazdca v Slušoviciach. Po zime sa ukázal ako vymenený, hneď počas úvodnej nedele sa vymanil z kategórie nezvíťazivších na predĺženej míli (tretí Quissi Logist), víťazstvo ale menovec kubánskeho revolucionára dokázal zopakovať aj o dve poschodia vyššie na dvojkilometrovej trati. V derby-triali spôsobil kolíziu, ani tak nemá veľké šance na úspech.

Ďalší adept na chovateľskú prémiu Quissi Logist (Bojko) je synom triedovej Quississany, ale stále pôsobí veľmi „zeleným“ dojmom a derby pre neho prichádza priskoro. Odchovanec aj reprezentant stajne Vimar-Dvorníky Pavla Vigaša stojí v topoľčianskej centrále Samuela Sokola a je ďalšou so šancí prominentného slovenského džokeja Jozefa Bojka na zisk domácej modrej stuhy, ktorá mu v jeho bohatom prehľade úspechov stále chýba. Úprimne však musíme priznať, že ak sa to podarí v nedeľu v Starom háji, bude to prekvapenie z kategórie nepredstaviteľných. Hnedák, ktorý debutoval začiatkom apríla v „maiden“ štvrtej kategórie na predĺženej míli síce získal blízky bronz za víťazným Castrom (a dlhých 33 dĺžok pred deviatym Kaptain Joe), sa následne musel vysporiadať s takzvanými „šimbajnami“, bolestivým zápalom okostice. Po dvojmesačnej pauze sa vrátil na dráhu v domácich Topoľčiankach, kde v míľových „maiden“ zopakoval bronzové umiestnenie. Naháňanie zajaca za chvost pokračovalo v „dvojkovom“ derby-triali, vo falošne odbehnutých dostihoch porazil len jedného dokončivšieho súpera. V Slovenskom derby teda nemá čo hľadať a bude zrejme najväčším outsiderom.

Náš tip: Angkor Wat - Ryony - Shawnee's Triumph

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu


Diskusia

Viac v téme Analýzy