Reportáže

Arcturus to dokázal a získal Trojkorunu

Dostihy sú športom plným emócií. Víťazstvo v derby ich prináša veľa. Ale ak kôň zvíťazí vo všetkých troch súčastiach klasickej Trojkoruny, je to ešte oveľa intenzívnejšie. Presne takáto elektrizujúca atmosféra bola v nedeľu v bratislavskom Starom háji, keď sa do cieľa Slovenského St. Legeru rútil reprezentant stajne Meridian Arcturus. Mohutne povzbudzovaný tribúnami sa pod džokejom Zdenom Šmidom   „preštrikoval“   v cieľovej rovine na čelo, odolal všetkým útokom a stal sa historicky druhým držiteľom slovenskej Trojkoruny.

Stupne víťazov doplnili Falcon Baby a Palmera

Už v našej analýze pred Slovenským St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 20 000 €) sme napísali, že zvíťaziť v troch najvýznamnejších dostihoch trojročných koní sa podarí len výnimočne jedinečným konským osobnostiam. Predpokladom je dostatočná trieda, ktorá umožní dominovať od skorej jari do jesene v dostihoch najvyššej kategórie s dištančným rozpätím od míle po 2800 metrov. Všetky tieto atribúty sa spojili v Arcturusovi (2:1), ktorý sa týmto kúskom dostal do klubu výnimočných. Na začiatku posledného dielu do tejto skladačky ale boli iné kone. Od štartu najdlhšej klasiky sezóny viedol bratislavský novic Barney Bash (19,5:1) nasledovaný pulujúcim outsiderom Kaptain Joeom (27,6:1), favorit naopak cválal tretí od konca, ale ani jemu sa pomalšie tempo príliš nepozdávalo. Nakoniec sa však džokej Piotr Krowicki v sedle Falcon Baby (3,2:1) rozhodol zobrať zodpovednosť za tempo na svoje plecia. Pred prvým prebiehaním cieľovou rovinou posunul dvojnásobnú víťazku Oaks do čela a hnedka viditeľne zrýchlila. Na túto zmenu najlepšie zareagoval popri bariére cválajúci Bolthorn (4,2:1), reprezentanta stajne FeD ale džokej Jaromír Šafář „upratal“ do koní. Približne míľu pred koncom, čiže keď kone prvýkrát prebiehali cez cieľ, sa za líderku na úroveň druhého Barney Basha dostala senická Palmera (9,2:1). Falcon Baby si udržiavala asi trojdĺžkový náskok pred belkou, ale v druhom oblúku zrýchlila a pole poriadne natiahla. Keďže podobnou taktikou dominovala aj v Slovenských Oaks, bola to výzva na reakciu. Džokej Zdeno Šmida v sedle Arcturusa nenechal nič na náhodu a posunul svojho konského partnera na tretie miesto k Palmere, tá vzápätí natiahla krok za líderkou, ktorej náskok sa razom zmenšil na jednu dĺžku. Pozície sa vpredu nemenili ani v záverečnom oblúku, Piotr Krowicki ale na jeho konci začal výraznejšie pobádať Falcon Baby. Pokus o únik mu však nevyšiel, Arcturus popri bariére ušetril decimetre a vydal sa na stíhaciu jazdu. Asi 250 metrov pred cieľom svoju súperku pokoril a neohrozený si cválal po víťazstvo. Dve dĺžky vzdialené striebro získala Falcon Baby pred Palmerou, iba hlavu od medaily skončil Bolthorn, ktorý po štvrtom mieste z derby získal rovnaké umiestnenie aj v St. Leger.

To je on, jeho veličenstvo Arcturus, po Tankredovi druhý držiteľ slovenskej klasickej Trojkoruny. V jeho sedle mu tlieska džokej Zdeno Šmida, ktorý síce v aktuálnej sezóne nemá toľko víťazstiev, ako sme u neho zvyknutí, po premiérovom triumfe v Slovenskom derby však s rovnakým koňom ovládol aj ďalšiu klasiku, tento rok tretiu.

Členstvo v exkluzívnom klube si Arcturus zaslúži plným právom, pretože sa v tejto sezóne stal hviezdou najvyššej kategórie, a to presne v súlade so svojím menom odkazujúcim na najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Pastier. Relatívne subtílny hnedák sa vlani ešte v opatere Josepha O’Briena v rodnom Írsku ukázal na dráhe trikrát a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Pri debute v Roscommone bol v dostihoch na 1400 metrov piaty, ale už o necelé dva týždne zamieril do listowellských míľových „maiden“. V nich podal oveľa lepší výkon a zvíťazil o pol dĺžky. Arcturus zakončil svoju ostrovnú púť koncom októbra ďalším víťazstvom, na centrálnej írskej dráhe v Leopardstowne v míľovom handicape predviedol pohľadný záver zo stredu poľa. Za svoje druhé kariérne víťazstvo dostal hnedák hodnotenie 86 libier. Ako nádejného adepta klasických dostihov ho za nezverejnenú sumu kúpili manželia Poledníkovci stojaci za stajňou Meridian a poslali ho do tréningovej centrály barda Františka Holčáka. Aj v strednej Európe sa uviedol vo veľmi dobrom svetle a potvrdil tak chýry z rodného Írska. Koncom apríla sa predstavil v Cene trojročných žrebcov a hoci nestačil na víťazného Ryonyho, aj my sme ho videli ako budúceho klasického víťaza. V samotnej Veľkej jarnej cene prognózy naplnil a zvíťazil o dve dĺžky pred najbližším súperom. Aj v ďalšom dejstve cesty k derby pokračoval Arcturus v Bratislave, v Starohájskom kritériu na Turf-gala si strážil čelo zo štvrtého miesta, nastúpil asi 400 metrov pred cieľom, ale finiš Ryonyho nezachytil a len tak tak uhájil striebro pred Shawnee’s Triumphom. V českej modrej stuhe s ním džokej Jaromír Šafář zvolil vyčkávaciu taktiku a neskorým finišom priletel na piate miesto. Výmena jazdca do Slovenského derby sa ukázala ako správny krok, džokej Zdeno Šmida odjazdil Arcturusa o poznanie aktívnejšie s neporovnateľne lepším výsledkom. O vysokých ambíciách realizačného tímu svedčala aj nedávna účasť v jednom z vrcholov maďarskej sezóny, v bohato dotovanej Kincsem Díj získal v spoločnosti elity stredoeurópskych vytrvalcov striebro dlhých osem dĺžok pred bronzovým Gastonom.

Zoriana sa vrátila do Starého hája víťazne

Po rozpačitej jari a takmer štvormesačnej prestávke sa do bratislavského Starého hája vrátila populárna belka Zoriana (3,2:1) a v dámskej Cene Whisky (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 1800 metrov, 7 000 €) to bol návrat víťazný. Známa tempárka sa väčšinou „viezla“ za miestnou novickou Champagne Pink (12,4:1), ktorá zo štartovacích boxov „vyletela“ najrýchlejšie, Zoriana za ňou cválala s takmer trojdĺžkovým mankom. Ešte ďalšie dve dĺžky strácali dvojnásobná „jednotková“ víťazka z jari Mooreen (4,2:1) a česká outsiderka Storm De Nuit (20,2:1). Zverenkyňa úspešného trénera Václava Luku mladšieho nadiktovala v sedle s rekonvalescentom Davidom Liškom vcelku rýchle tempo a pole ôsmich kobýl sa primerane rozťahalo. Na konci protiľahlej roviny sa začala nenápadne dopredu posúvať obhajkyňa prvenstva spred roka Saša (2,6:1), ktorá podbehla krajanku Storm De Nuit po bariére, to už Mooreen odpadala. Ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny sa okolo postupne slabnúcej líderky prehnala Zoriana spolu s nastupujúcou miernou favoritkou Sašou. Za nimi sa dopredu posúvala aj vlaňajšia zimná favoritka O’ffensive (3,5:1), ktorá väčšinu tohtoročnej sezóny vynechala pre zranenie. Saša sa snažila Zoriane znechutiť posledné stovky metrov, belka sa však nedala, odrazila útoky a v cieli dominovala o dve dĺžky. Obhajkyňa napokon tesne pred cieľovou páskou prehrala aj súboj o druhé miesto, o ktoré ju o nos pripravila finišujúca O’ffensive.

Zoriana sa vrátila domov. Populárna kráľovná sa po rozpačitej jari dostala späť do formy a v dámskej Cene Whisky dominovala s džokejom Jaroslavom Línkom v sedle nad O’ffensive (zelený dres vpravo) a miernou favoritkou Sašou (vľavo).

Po dvanástom mieste z Veľkej ceny Slovenska a predtým iba o čoci menej „spackanej“ Veľkej májovej cene sa zdalo, že hviezda Zoriany už vyhasla a minuloročné letné zranenie sa znovu ozvalo. Aj preto vzbudzuje belkino víťazstvo v Cene Whisky také pozitívne emócie. Kobyla zo stajne Poľnohospodárskeho družstva Senica už naozaj nemá čo dokazovať, podľa vyjadrenia trénerky Zuzany Kubovičovej sa však ešte na sklonku sezóny postaví na štart dvojkilometrovej Veľkej októbrovej ceny. Kobyla vo svojej kariére dosiahla zo šestnástich štartov deväť víťazstiev, medzi ktorými vyčnievajú triumfy v Slovenskom derby 2017 a minuloročnej Veľkej cene Slovenska. Jediným mínusom Zorianinej kariéry je tak absencia black-type víťazstva, či aspoň umiestnenia. Vlaňajší výlet do berlínskeho Hoppegartenu totiž prišiel priskoro po doliečení zranenia kopyta a rezultoval do posledného miesta. Ani to však nič nemení na tom, že Zoriana je jednou z najpopulárnejších koní slovenských dostihov v celej ich histórií.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel