Reportáže

Arcturus vyhral aj Slovenské derby a ide za Trojkorunou

Už sa zdalo, že v Slovenskom derby zvíťazí prakticky od štartu vedúci Kristiano a prinesie tak životný úspech rodine Vocáskovcov, zozadu sa však prirútil víťaz Veľkej jarnej ceny Arcturus s džokejom Zdenom Šmidom a napokon o krk zvíťazil. Najlepším domácim koňom bol bronzový Ryony, ktorý potvrdil, že poctivých 2400 metrov je preňho pridlhých.

V dramatickom finiši stratil víťazstvo od štartu vedúci Kristiano

Otázku, v akom tempe sa bude odohrávať 27. ročník Slovenského derby (Graded 3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 55 000 €), vyriešil hneď po štarte Kristiano (12:1), ktorého džokej Jan Verner postrčil z vnútorného boxu číslo 1 na čelo a spolu nasadili priemerné tempo, ktoré sa reprezentantovi stajne Stanislava Chudáčka pozdávalo a na rozdiel od českej analógie nijako neprotestoval. Za zverenca Heleny Vocáskovej sa posunul favorizovaný Angkor Wat (2,2:1), ktorému sa však tento scenár nepáčil a svojho jazdca Davida Lišku presviedčal, že takto nasadené tempo mu nevyhovuje. Mladý džokej však na signály od svojho konského partnera nedal a posadil favorita na druhé miesto asi dĺžku za lídra. Ďalšiu dĺžku za nimi sa zoradila dvojica reprezentantov stajne Lokotrans Military Respect (21,1:1) – Bell Elysees (13,7:1). Druhý menovaný po pár stovkách metrov pri prvom prebiehaní oblúka pred cieľovou rovinou zaradil spiatočku, čím sa otvoril priestor pre džokeja Jaroslava Línka v sedle domácej nádeje Ryonyho (3,4:1), ktorý dovtedy cválal v závetrí popri bariére a podobne ako Angkor Wat vyjadroval trhaním hlavy nevôľu s priebehom. Pri prvom prebiehaní cieľovou rovinou sa rozostupy medzi koňmi zmenšili, na čele naďalej určoval tempo Kristiano, popri bariére za ním cválal Angkor Wat, z druhej strany ho dopredu tlačil Military Respect. Chtivý Ryony sa naďalej snažil presvedčiť džokeja Línka, že najlepšie by bolo všetkým ujsť, obhajca vlaňajšej modrej stuhy sa ale zlomiť nedal.

Hnedák Arcturus reprezentujúci stajňu Meridian manželov Poledníkovcov víťazí v Slovenskom derby 2019. O napínavosti súboja o vavrínový veniec svedčí aj to, že strieborný ryšiak Kristiano prišiel o životný triumf takmer až na cieľovej páske.

Ani na protiľahlej rovine sa poradie výraznejšie nemenilo, do prednej polovice sa na šieste miesto posunula jediná kobyla v poli Palmera (12,8:1). Pred vbiehaním do záverečného oblúka, asi 800 metrov pred cieľom si vedúca dvojica Kristiano – Angkor Wat vypracovali mierny náskok pred Ryonym, k rozhodujúcemu útoku pomaly napriahal aj vítaz Veľkej jarnej ceny Arcturus (6,6:1), ktorého džokej Zdeno Šmida posunul popri bariére na úroveň výborné dostihy bežiaceho domáceho odchovanca Bolthorna (20,4:1). Približne na rovnakom mieste „zhasli“ nádeje stajne Lokotrans na obhajobu Mon Cheriho triumfu spred roka, Military Respect vycúval až na predposledné miesto, skončila aj Palmera. Na začiatku cieľovej roviny už bolo jasné, že do boja o medaily nezasiahne ani „upulovaný“ Angkor Wat, naopak šance Kristiana boli stále veľké, popri bariére cválal s plnými šancami, hoci k záverečnému útoku sa chystal Ryony a najmä do vonkajšej stopy vytiahnutý Arcturus. Klasický víťaz sa po krátkom súboji s Ryonym mohutnými cvalovými skokmi blížil ku Kristianovi, každou sekundou sa lídrov náskok skracoval, až sa napokon oranžovo-čierny dres stajne Meridian dostal na čelo, Arcturus o hlavu svojho soka zdolal a džokejovi Šmidovi splnil jazdecký sen o výhre v Slovenskom derby. Najlepším domácim koňom bol bronzový Ryony, ktorý vzhľadom na okolnosti dosiahol výborný výsledok. Dotácie si však pripísali aj štvrtý Bolthorn a piaty Shawnee’s Triumph (12,6:1), ktorý sa väčšinou držal vzadu a cieľ preňho „prišiel“ príliš skoro.

Arcturus zvíťazil v pravý moment

Vavrínovým vencom s modrou stuhou ozdobený Arcturus si po Slovenskom derby udržal nádej na zisk takzvanej Trojkoruny, ktorú tvorí trojica klasických dostihov – májová Veľká jarná cena na predĺženú míľu, júlové derby a koncom septembra plánovaný St. Leger na vytrvaleckej trati 2800 metrov. Ak ešte na jar panovali o Arcturusových vytrvaleckých schopnostiach isté pochybnosti, najneskôr v Českom derby presvedčil, že aj tu má reálnu šancu na úspech. V Prahe totiž zverenec Františka Holčáka docválal na piatom mieste, predviedol pohľadný finiš zo zadných pozícií a na mäkkej, dažďom zmáčanej dráhe nestihol viac. Pekne stavaný hnedák, ktorý svojím menom pripomína najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Pastier, rozšíril rady stajne Meridian rodiny Poledníkovcov v rámci zimného výpredaja zo stajne Josepha O’Briena za nezverejnenú sumu. V strednej Európe sa už ako zverenec valašského mága uviedol vo veľmi dobrom svetle a potvrdil tak chýry z rodného Írska. Hnedák na zelenom ostrove absolvoval tri štarty a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Pri debute v Roscommone bol v dostihoch na 1400 metrov piaty, ale už o necelé dva týždne zamieril do listowellských míľových „maiden“. V nich podal oveľa lepší výkon a zvíťazil o pol dĺžky. Arcturus zakončil svoju ostrovnú púť koncom októbra ďalším víťazstvom, na centrálnej írskej dráhe v Leopardstowne v míľovom handicape predviedol pohľadný záver zo stredu poľa. Za svoje druhé kariérne víťazstvo dostal hnedák hodnotenie 86 libier. Ako nádejný adept klasických dostihov sa po zime predstavil v Cene trojročných žrebcov a hoci nestačil na víťazného Ryonyho, aj my sme ho v našej analýze videli ako budúceho klasického víťaza, a to najmä vďaka roky živenej povesti, že zverenci Františka Holčáka potrebujú nejaký ten týždeň na rozbehnutie navyše. Vo Veľkej jarnej cene prognózy naplnil a zvíťazil o dve dĺžky pred najbližším súperom. Aj v ďalšom dejstve cesty k derby pokračoval Arcturus v Bratislave, v Starohájskom kritériu na Turf-gala si strážil čelo zo štvrtého miesta, nastúpil asi 400 metrov pred cieľom, ale finiš Ryonyho nezachytil a len tak tak uhájil striebro pred Shawnee’s Triumphom. V českej modrej stuhe s ním džokej Jaromír Šafář zvolil vyčkávaciu taktiku a neskorým finišom priletel na piate miesto. Výmena jazdca do Slovenského derby sa ukázala ako správny krok, džokej Zdeno Šmida odjazdil Arcturusa o poznanie aktívnejšie s neporovnateľne lepším výsledkom.

Realizačný tím aj hlavný aktér pohromade. Zľava majiteľka Hana Poledníková, džokej Zdeno Šmida, Petr Poledník, a tréner František Holčák s vnukom.

Zdeno Šmida vyhral svoje prvé Slovenské derby

Keď si pred rokom džokej Jaroslav Línek v sedle Mon Cheriho zakričal vo víťaznej eufórií, jeho dlhoročný jazdecký rival a zároveň kamarát Zdeno Šmida sledoval Línkov premiérový triumf v domácom derby zo šiesteho miesta v sedle neskoršieho víťaza St. Leger Darkolvu. Takmer na deň presne sa podobný kúsok podaril aj vyučenému autoklampiarovi, hoci 45-ročný Šmida sa na svoju premiérovú bratislavskú modrú stuhu musel nadrieť oveľa viac. Aj tento rok však rozhodla trieda koňa a pozične na centimetre presná jazda pilota, k čomu sa pridala aj trocha povestného šťastia. Niekoľkonásobný šampión jazdcov Šmida doteraz povyhrával všetky dôležité dostihy slovenského kalendára (aktuálne jedinou výnimkou je klasické Oaks), so senickou Shamal Sally a maďarským Eminensom dokonca dvakrát triumfoval v maďarskom derby, domáca analógia mu v zbierke chýbala. To už po tohtoročnom júli neplatí a jazdecký rutinér Šmida sa môže sústrediť na posledný deň letných prázdnin, kedy je na programe jesenná dámska klasika.

Džokej Zdeno Šmida sa teší so svojho premiérového zisku Slovenského derby v sedle Arcturusa.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel