Analýzy

Gasparini sa vracia na miesto činu

Keď pretínal pomyselnú cieľovú pásku Slovenského derby, bolo to pre mnohých prekvapenie a pochybovači mohli povedať, že išlo o víťazstvo najšťastnejšieho, nie najlepšieho koňa. Keď však začiatkom septembra vyšiel z infarktového záveru českého St. Leger ako tesný víťaz, potvrdil tým svoju triedu. Gasparini sa po dvoch mesiacoch od zisku modrej stuhy vracia na miesto činu a bude jednoznačným favoritom tohtoročnej edície najdlhšej klasiky.

Stratosferic sa pokúsi ponaháňať favorita, na medailu mieri aj Charmbruck

Na sedmičku účastníkov najdlhšej klasiky, Slovenského St. Leger (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2800 metrov, 20 000 €), čakajú náročné podmienky začínajúcej jesene. Budú to dostihy, ktoré poriadne preveria vytrvalecké schopnosti aj momentálnu formu, ktorá sa koncom septembra môže výrazne odlišovať od toho, čo kone predvádzali v predošlých mesiacoch. S takto dlhou traťou má okrem Charmbrucka skúsenosti už len Gasparini (Palík), ktorý si ju úspešne vyskúšal v pražskej obdobe pred tromi týždňami. A keďže zverenec Jana Demeleho po tiahlom závere napokon zvíťazil, platí pre neho ako jediného zo zostavy, že má na svojom konte triumfy z bratislavskej dráhy a tiež na vzdialenosti 2800 metrov. Prvá polovica sezóny pritom úplne nenasvedčovala, že pôjde o výnimočného žrebca. Po piatom mieste v mosteckej „trojke“ síce naznačil zlepšenie tretím miestom v Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera (o nos pred Korvette), tento výkon mu však napokon nestačil, aby sa dostal na štart Českého derby. Namiesto toho sa necelú hodinu po českej modrej stuhe postavil na štart „trojkového“ handicapu a na rovnakej vzdialenosti zvíťazil v čase o necelé dve sekundy horšom ako vybehla víťazka derby Queen of Beaufay. Zadosťučinením pre realizačný tím bolo júlové Slovenské derby, v ktorom Gasparini predviedol úderný finiš a po tuhom boji porazil favorizovaného víťaza Veľkej jarnej ceny Darling In Pinka. Pred víťazným pražským St. Leger stihol reprezentant stajne TIPPLER Group ešte jeden augustový štart v Listed v talianskom Merane, ale v konkurencii starších vytrvalcov skončil na vzdialenom piatom mieste. Napriek tomuto horšiemu výsledku a náročným dostihom spred troch týždňov vidíme Gaspariniho ako hlavného adepta na víťazstvo.

Veľký počet avizovaných škrtov a stále dostatočnú formu využili na dodatočnú prihlášku realizačné tímy až troch kobýl, ktoré sa pred dvomi týždňami predstavili v klasických Oaks. Najväčší zmysel to dáva v prípade bronzovej Stratosferic (Liška). Reprezentantke stajne MPL Racing, ktorá svoj najlepší výkon kariéry predviedla v Slovenskom derby, nemalo príliš vyhovovať ubratie metrov, na druhej strane pred dvomi týždňami sa zdalo, že v cieľovej rovine akoby strácala dych a uvidíme, ako sa na jej výkonnosti prejavil doterajší náročný program. V derby totiž zverenkyňa Mariána Štangela s podporou portugalského džokeja Ricarda Sousu príjemne prekvapila a získala „zemiakovú“ medailu. Od vlaňajšej zimnej kráľovnej sa to po neveľmi vydarenej jari už ani nečakalo. Stratosferic vstúpila do aktuálnej kampane siedmym miestom v Cene trojročných koní, ktoré si v klasickej Jarnej cene kobýl vylepšila o dve priečky. Počas Turf-gala dala hnedka znovu prednosť čisto dámskej konkurencii a v Cene Arvy skončila štvrtá. Rovnakú pozíciu obhájila aj oveľa dôležitejšom derby. Napriek náročnému programu si myslíme, že Stratosferic bude v tejto konkurencii mieriť na medailové pozície.

To sa naopak nedá povedať o Brage (Madihi), ktorá v Oaks zaostala za Stratosferic o takmer jedenásť dĺžok. Stále nezvíťazivšia reprezentantka stajne BORMANN sa zatiaľ medzi elitou strácala a na medailové pozície sa dokázala vyšvihnúť len na „trojkovej“ úrovni. Deviata z Jarnej ceny kobýl sa pred klasikou rozbehala v handicape tretej kategórie a napriek „mušej“ váhe skončila štvrtá. Pribúdajúce metre pomohli zverenkyni Jozefa Chodúra k pomalému zlepšovaniu, po nevydarenej klasike sa totiž vrátila späť o dva levely nižšie. Postupne bola tretia, iba o krk druhá a znova tretia. Vzdialené šieste miesto z Oaks nebolo žiadne „terno“, takže v St. Leger bude Braga znova outsiderka.

Dokonca až za Bragou docválala v jesennej dámskej klasike reprezentantka mimoriadne úspešnej stajne Lokotrans Korvette (Laube). Ryška zatiaľ dopláca na ambiciózne manažovanie a hoci už v Starom háji raz triumfovala, bolo to doteraz jej jediné víťazstvo a je už viac ako rok staré. Zverenkyňa Luboša Urbánka napriek tomu patrí do širšej špičky trojročných kobýl, ktorej metre navyše oproti Oaks len pomôžu. Korvette hneď na úvod sezóny zamierila do mosteckých dostihov na 2200 metrov. Tretie miesto by nestálo za veľa, keby za ňou neskončil Gasparini. S favoritom St. Leger prehrala v prvom vážnejšom derby-triali Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera najmenším možným rozdielom, keď dobehla štvrtá a ešte o jedno miesto si pohoršila vo Velkej červnovej cene. Svoju vysokú triedu potvrdila Korvette aj v pražskej Cene Latiny, keď nestačila len na tréningovú kolegyňu Jacinthe, v karlovarských Oaks však skončila bez medaily. Ak sa na nej už neprejaví únava z predošlého programu, môže Korvette pomýšľať aj na medailu.

Zlepšenie formy po presune do centrály Jany Novákovej predviedol dvakrát jedenásty z oboch ex-federálnych modrých stúh Charmbruck (Foret). Reprezentant stajne Kamila Vocetku pred tromi týždňami v poľskom Vroclave vybojoval svoj premiérový triumf kariéry na dvojmíľovej trati. Ešte ako zverenec Ludvíka Harisa sa Charmbruck postupne zlepšoval, keď stúpal od „podlahy“. Po dvoch „štvorkových“ striebrach nastúpil do Memoriálu doktora Otakara Frankenbergera a blízkym šiestym miestom potvrdil, že bude patriť do širšej špičky ročníka. Miestenku do českej modrej stuhy si hnedák vybojoval výborným striebrom (za víťazným Agadir Goldom) vo Velkej červnovej cene, a to aj napriek tomu, že na štarte zaostal. V samotnom Českom derby však nehral významnejšiu úlohu a bez svetlého momentu docválal na jedenástom mieste. Rovnaký dvojciferný výsledok si zopakoval aj v Slovenskom derby a zdalo sa, že Charmbrucka tieto debakle poriadne znechutili. V poslednom štarte pod pôvodným trénerom sa predstavil v karlovarskom handicape druhej kategórie a ústup z výslnia mu pomohol k bronzu. Poľský úspech na ultravytrvaleckej trati posiela Charmbrucka znova do hry o medaily.

Od svojho dvojciferného výsledku v júnovom Českom derby sa odmlčal víťaz hlavného derby-trialu, Velkej červnovej ceny, Agadir Gold (Šafář). Takto dlhá pauza neveští nič dobré, a tak je zrejmé, že zverenec Radka Holčáka neodišiel z českej modrej stuhy zdravý, čím by sa vysvetľovalo jeho dvanáste miesto. Najmä ak tri týždne pred tým dokázal zvíťaziť v hlavnom derby-triali. Výkony ako na hojdačke však Agadir Gold predvádzal aj predtým. Pri sezónnom debute docválal štvrtý v „dvojke“ na 1800 metrov (po dopingovej diskvalifikácií víťaza poskočil na bronzový stupienok), potom však sklamal až ôsmym miestom v Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera. Bez pohľadu do paddocku si netrúfame odhadnúť aktuálnu formu reprezentanta stajne R+P Topičovi, na medailu to zrejme stačiť nebude.

Pravdepodobne len na majiteľskú a najmä chovateľskú prémiu bude cieliť syn víťazky slovenských Oaks 2016 Saintnixy Spring Time (Vyhnálek), ktorý rovnako ako jeho mama reprezentuje stajňu Stall Garant SK a trénuje ho Miroslav Stančík. Hnedák, ktorý pred týždňom nijako neohúril v rakúskom Ebreichsdorfe, predvádza počas celej sezóny vyrovnané výkony na úrovni štvrtej kategórie a v klasike by za normálnych okolností nemal čo hľadať. Na začiatku sezóny síce zvíťazil v „maiden“ na dvoch kilometroch, porazil však slabých súperov. Na jar stihol ešte dva „štvorkové“ handicapy a bol tretí a šiesty. Po trojmesačnej prestávke Spring Time nepresvedčil o zlepšení formy a bude najväčším outsiderom.

Náš tip: Gasparini – Charmbruck – Stratosferic

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel