Aktuality

Opasan „uchmatol“ českú modrú stuhu

Dlhých 22 rokov uplynulo od momentu, keď v Českom derby zvíťazil kôň trénovaný na Slovensku. Edícia 1998 a v nej slávny triumf Temirkanova našli svojho pokračovateľa v reprezentantovi stajne BORMANN Opasanovi, ktorý potvrdil predštartovné prognózy a hoci sa jeho víťazstvo nerodilo vôbec ľahko, napokon svoje snaženie dotiahol do víťazného konca.

Spartico do derby prekĺzol so šťastím, skončil však posledný

Najčastejším komentárom, ktorý zaznieva v dostihových médiách k nedeľnému 100. ročníku Českého derby (Graded 3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 2 000 000 Kč = približne 76 000 €) hovorí o tom, že Opasan to dokázal a potvrdil nevďačnú úlohu favorita. Do hľadáčiku stávkových kancelárií sa pritom dostal už po úvodnom derby-triale z Karlových Varov. Ľúbivý hnedák nespadol z výslnia ani po pražskom Memoriáli dr. Otakara Frankenbergera a hoci hlavný trial Velkú červnovú cenu vynechal, do derby nastupoval s najnižším kurzom (2,5:1). Jeho tréner Jozef Chodúr a v posledných štyroch štartoch stály džokej Radek Koplík zvolili očakávanú taktiku a po vyskočení z boxov sa z vzdialenej pozície 15 usadili na chvoste poľa. Na opačnom konci predviedol úplne protichodný prístup skúsený džokej Alexander Pietsch v sedle druhej z Oaks Vivienne Wells (8:1). Rutinér kobylu z nemeckého tréningu Bohumila Nedorostka postrčil na čelo a po úvodnej „strkanici“ si s ňou vypracoval troj- až štvordĺžkový náskok pred Swinging Thomasom (10:1) a outsiderom Polish Kingom (35:1). Na protiľahlej rovine sa veľa zmien v poli neudialo, Opasan sa však predsa len odlepil z konca poľa a nasledoval druhú favoritku Zariyannku (4:1), ktorá sa vydala podobným smerom. V záverečnom oblúku a najmä v cieľovej rovine sa už začali kone preskupovať, Vivienne Wells stále viedla, za ňou sa kone vyrovnali po celej šírke dráhy, sľubný moment mal zvonka cválajúci jarný klasik Rate (5:1), všetky šance mal aj prekvapivo disponovaný Francimor (23:1). Opasanovi sa na chvíľu zavrela cesta dopredu a nevyzeralo to s ním nádejne, skúsený Koplík však našiel medzeru medzi slabnúcimi súpermi, hnedák prepol na vyšší rýchlostný stupeň a míňal jedného protivníka za druhým. Spolu so slovenským nájazdníkom sa dopredu vyviezol aj druhý z bratislavskej Veľkej jarnej ceny Troop Commander (10:1), Opasan však mal predsa len viac síl, sto metrov pred cieľom porazil aj líderku a získal slávne víťazstvo, pol dĺžky pred Vivienne Wells, o unikátne delené tretie miesto sa podelili Francimor a Troop Commander. Druhý slovenský účastník Spartico (60:1), ktorý na štart prekĺzol len vďaka škrtu víťaza Velkej červnovej ceny Markoniho LP, nemal svetlý moment a docválal posledný.

Hnedák Opasan, ktorý sa do stajne BORMANN dostal z decembrovej dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls za približne 5 500 libier, vlani debutoval už koncom júna, tretím miestom nesklamal, ale ani nenadchol. V tradičnej Cene Muscatita počas derby-mítingu skončil ešte horšie, po vzdialenom šiestom mieste mu realizačný tím doprial trojmesačnú pauzu. Po nej získal v „štvorkovej“ míli štvrté miesto, tréner však nezložil zbrane a na sklonku sezóny prihlásil Opasana do Odvetnej ceny. V najdlhších dostihoch určených dvojročným koňom sa prvýkrát stretol s Radkom Koplíkom a bolo to stretnutie osudové. Žrebec napriek stále nevyzretému prejavu a bočeniu v cieľovej rovine porazil všetkých súperov a zimoval s vizitkou nádejného koňa do klasík. Vzdialenejší príbuzný niekdajšej anglickej šampiónky Ouije Board už ako junior predviedol, že mu budú vyhovovať dlhé trate a po reštarte sezóny to len potvrdil. Kvôli kríze v slovenskom turfe sa realizačný tím rozhodol ísť českou cestou a hneď v prvom možnom termíne žrebca otestovali v derby-triale. Dlhá cesta zo Záhoria do Karlových Varov sa však oplatila, Opasan na dvoch kilometrov porazil pražského zimného favorita a niekoľko ďalších zaujímavých súperov. Po siedmich týždňoch sa znovu postavil na štart, tentoraz v pražskej Velkej Chuchli do 2200 metrov dlhého Memoriálu dr. Otakara Frankenbergera a po tradičnom defenzívnom priebehu v cieľovej rovine vystrelil dopredu a zosmiešnil súperov. Odvtedy zasa sedem týždňov pauzoval a v tichosti sa pripravoval na vrchol sezóny. Tým s najväčšou pravdepodobnosťou nebude domáca modrá stuha, ktorá bola vypísaná na 3. októbra, čo je iba štyri týždne po pražskom derby. Tréner sa už v nedeľu v televíznom prenose nechal počuť, že tieto dostihy prídu pre Opasana priskoro a prihlásili ho do nich len pre istotu, ak by to vo Velkej Chuchli nevyšlo. Hnedák tak zrejme zamieri až 25. októbra do českého St. Legeru.

Na Slovensko putujú víťazstvá aj z menších dostihov

Tým, že domáca dostihová sezóna bola kvôli koronakríze „okresaná“ na polovicu pôvodne plánovaného stavu (a aj to len vďaka enormnému úsiliu niektorých majiteľov), realizačné tímy sa so zvýšeným apetítom obzerajú po možnostiach štartov v zahraničí. Lastovičkami boli úspešné účasti niektorých koní v menších dostihoch v Prahe, Slušoviciach, Moste či Pardubiciach. Niektoré vyústili do víťazstiev (Apolon v pražskej „trojke“, Natty’s Star v rovnakej kategórii v moravských Slušoviciach, či Dancing Blood na rovnakej dráhe o level nižšie).

K úspechom však musíme pripočítať aj druhé miesto Vanduala zo stajne Vadual v poslednej kvalifikácií na Velkú pardubickú. Vlastný odchovanec majiteľa tak bude mať o mesiac v Pardubiciach veľkú šancu na zlepšenie svojho minuloročného ôsmeho miesta. V meste perníkov čiastočne uspel aj šuriansky Paris Eiffel, keď v krose druhej kategórie na 5200 metrov získal bronz. Menej sa darilo Chilli Chocolate v najvýznamnejšom českom šprinte – vo Svatováclavskej cene sa nedostal cez ôsme miesto. O dve priečky lepšie skončila v dvojkilometrovej Velké letní cene O’ffensive. A tak najlepším výsledkom skromnej slovenskej ekipy bolo v severočeskom Moste tretie miesto Wirrwarra v druhej kategórii.

Súčasťou rámcového programu derby-mítingu bol aj Zlatý pohár na rovnakej dištancii, na akej sa beháva aj derby. V tradičných dostihoch sa predstavila dvojica senických beliek Zoriana a Palmera, pričom v cieli sa zoradili v tomto poradí, keď niekdajšia víťazka Slovenského derby získala bronz a jej mladšia tréningová kolegyňa štvrté miesto.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel