Reportáže

Portorikos zavŕšil snovú sezónu triumfom

Hovorí sa, že kde sa dvaja bijú, zvíťazí tretí. Toto porekadlo sa potvrdilo aj vo Veľkej októbrovej cene, posledných „jednotkových“ dostihoch slovenskej sezóny 2018. K obhajcovi prvenstva Ideal Approachovi sa na začiatku cieľovej roviny priblížil domáci Furious Felix, spoza bojujúcej dvojice sa však vynoril s chuťou cválajúci Portorikos a vybojoval svoj druhý triumf prvej kategórie v priebehu troch týždňov. Skvelo zakončil už svoju aj tak snovú sezónu.

Na titulnej fotografii smeruje Portorikos (žlto-modrý dres) k triumfu vo Veľkej októbrovej cene, svojej tretej víťaznej „jednotke“ v sezóne 2018. Striebro získal obhajca spred roka Ideal Approach (vľavo) pred prekvapením dostihov Furious Felixom (čierny dres). Na druhej snímke víťazné gesto džokeja Jiřího Palíka.

Bratislavský špecialista Ideal Approach neobhájil vlaňajšie víťazstvo

Nájsť dvoch favoritov Veľkej októbrovej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 7 000 €) nebolo pri pohľade na štartovú listinu ťažké. Bolo by totiž veľkým prekvapením, ak by sa do priazne stávkarov dostal niekto iný, než medailisti spred dvanástich mesiacov. Súťaž o to, kto odskočí do dostihov s najnižším kurzom, bez ťažkostí vyhral Portorikos (1,7:1), z ktorého diváci spravili desatinového favorita. V cieli sa prognózy potvrdili, poďme však pekne po poriadku. Takmer hneď po štarte sa od zvyšku poľa oddelil Chilli Chocolate (11,1:1), ktorý sa ako jediný držal bariéry, na čele hlavnej skupiny cválajúcej asi desať metrov od senického valacha sa usadil tempár Ideal Approach (4,2:1) nasledovaný domácim odchovancom Furious Felixom (22,2:1). Ešte pred prvým prebiehaním cez cieľ sa na čelo dostal obhajca prvenstva, opticky to však z tribúny vyzeralo, ako keby cválali popri sebe. Džokej Ján Havlík viedol Chilli Chocolata síce kratšou, ale o to rozmočenejšou časťou dráhy, zatiaľ čo ostatní jazdci volili aj na protiľahlej rovine menej rozbitú pôdu. Približne 800 metrov pred cieľom došli reprezentantovi stajne Mostry Senica sily, obehli ho už pobádaný Sulman (37,8:1), Furious Felix a k útoku napriahajúci favorit Portorikos. Trojročný hnedák útočiaci na chovateľskú prémiu chvíľu hrozil, pri vbiehaní do cieľovej roviny sekundoval Ideal Approachovi, ale napokon z toho bolo „len“ tretie miesto. Obhajca prvenstva spred dvanástich mesiacov totiž jeho útok odrazil, na tiahly finiš Portorikosa však nestačil. Reprezentant žlto-modrej stajne tak pod novopečeným jazdeckým šampiónom Jiřím Palíkom zvíťazil a symbolicky potvrdil dominanciu celého realizačného tímu, ktorý v sezóne 2018 získal všetky tri sledované šampionáty na rovine.

Svoju najlepšiu sezónu zavŕšil víťazný Portorikos zo žlto-modrej „armády“ stajne Autooopravovňa Strnisko tretím triumfom. Päťročný valach je momentálne najväčšou hviezdou stajne a určite patrí medzi jej najvyťaženejších reprezentantov. Z doterajších okrúhlych tridsiatich životných štartov vyhral osemkrát, pričom najlepšie dotovaný triumf sa mu podaril ešte v juniorskom veku vo významnej Karpatskej cene, najvyššiu dotáciu však získal len nedávno. V klasickom veku získal striebro z Veľkej jarnej ceny za Lagarom, k tomuto úspechu pridal ešte dva jednotkové triumfy z Budapešti. Aj vlani sa Portorikos orientoval na stredné trate okolo 1800 metrov a najviac sa mu darilo v druhej polovici sezóny. Po druhom mieste z mosteckej Velkej letní ceny na jeseň vyhral Jesenný handicap a vybojoval cenné striebro vo Veľkej októbrovej cene. Do polovice augusta sa Portorikosovi víťazstvá vyhýbali, vo všetkých štyroch dostihoch sa však umiestnil a od jari podáva vyrovnané výkony. Na úvod sezóny nestihol v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene viac ako tretie miesto približne dve dĺžky od víťaznej Zoriany. Po týchto dostihoch ho tréner Miroslav Stančík presmeroval na dlhšie trate. Vo Veľkej májovej cene prišiel znovu koncom, ale v „našlapanom“ dobehu naňho vyšla len „zemiaková“ medaila. Matematicky približne rovnaký výkon predviedol v najdôležitejších domácich dostihoch pre starších vytrvalcov – vo Veľkej cene Slovenska síce nestačil na duo Zoriana – Oriental Sky, so zvyškom si však hravo poradil. Ešte o 200 metrov dlhší Zlatý pohár počas derby mítingu zastihol Portorikosa v ešte lepšej fazóne, dlho bojoval s napokon víťazným Felixom. Potom však v infarktovom závere vyhral Cenu turfu a na začiatku septembra získal svoju najvyššiu dotáciu v kariére za druhé miesto vo významnej maďarskej Kincsem díj, kde okrem iných porazil aj Zorianu. Vo svojej snovej sezóne pokračoval triumfom v Jesennom handicape, kde ho nezastavila ani najvyššia nesená hmotnosť. Víťazstvo vo Veľkej októbrovej cene už bolo len čerešničkou na torte.

Videá poskytlo: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel