Analýzy

Slovenské derby tento rok bez divákov, ale buďme radi aspoň za to

Rok 2020 sa do dejín slovenského turfu zapíše viacerými pozitívnymi aj negatívnymi udalosťami. Tých pozitívnych je výrazne menej, ale nepochybne medzi ne patrí zachovanie kompletného seriálu klasických dostihov, a to aj napriek stále prítomnej kríze financovania a aktuálne aj viac menej zrušeným hromadným podujatiam. Vrchol sezóny v podobe 28. ročníka Slovenského derby je na programe už túto sobotu a hoci na štarte očakávane absentuje víťaz Českého derby Opasan, dodatočne dohlásená bola nemecká Vivienne Wells a tiež víťazka Oaks Barthesa.

Troop Commander so šancou na ďalší valašský triumf

Prvá októbrová sobota nie je tradičným termínom Slovenského derby (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 20 000 €), ale ešte v pondelok večer sa zdalo, že žiadne derby sa tento rok konať nebude. Epidémia ochorenia COVID-19, ktorá sa Slovenskom valí v druhej vlne, totiž primäla hygienikov od 1. októbra zrušiť všetky hromadné podujatia s viac ako 50 účastníkmi. Bez divákov, či stávok a s obmedzeným počtom majiteľov (dve osoby za každú stajňu) sa derby predsa len uskutoční a zúčastní sa ho jedenásť koní z piatich krajín.

Doterajšie výkony aj výsledky predurčujú do úlohy jednej z favoritiek dodatočne prihlásenú vlastnú odchovankyňu a reprezentantku stajne UTRIN Vivienne Wells (Pietsch), ktorú v Hannoveri trénuje český tréner Bohumil Nedorostek. Hnedka debutovala vlani ako dvojročná koncom augusta v Drážďanoch, ale po nevýraznom výkone sa len zoznámila s dostihovým ruchom. Prvé tri štarty v aktuálnej sezóne absolvovala na domácej dráhe v Hannoveri a po neúspešnej premiére sa po dvojtýždňovej prestávke postavila na štart dvojkilometrových dostihov pre kobyly, odvodila ich a v cieli nestačila len na jednu súperku. Aj koncom júna nastúpila do podobne proponovaných dostihov a svojim obľúbeným ofenzívnym štýlom zopakovala druhé miesto. S jedlom rastie chuť a realizačný tím poslal v polovici júla Vivenne Wells do hoppegartenských Listed na 2800 metrov, v ktorých bola jediným trojročným koňom. Po aktívnom priebehu ju v posledných stovkách metrov predbehli skúsenejší súperi a hnedka sa prepadla na siedme miesto. Zrejme nie je pochýb, kto bude Slovenské derby vodiť, rovnakú taktiku skúša kobyla prakticky neustále a bolo to tak aj v karlovarských Oaks, kde v závere nestačila len na Zariyannku, či v Českom derby, keď sa musela skloniť pred Opasanom. Vivenne Wells je však doteraz nezvíťazivšia a neveríme, že v derby sa to zmení.

Šancovú dvojicu posiela do boja česká trénerská šampiónka Helena Vocásková. Neohrozeným víťazstvom v Slovenskom Oaks si dodatočnú prihlášku vypýtala Barthesa (Janáček) a keďže do jej sedla sa znovu „vyhupne“ džokej Václav Janáček, bude táto dvojica patriť k šancovým koňom aj v sobotu. Reprezentantka stajne Statek Blata Český Ráj sa suverénnym výkonom v Oaks vrátila na výslnie, z ktorého po zimnej prestávke mierne ustúpila. Barthesa totiž vlani patrila medzi najlepšie dvojročné kobyly. Po troch triumfoch, medzi ktorými nechýbali tradičná Simsonova cena a Cena Masisa, zamierila belka do oboch ex-federálnych zastrešujúcich dostihov pre dvojročné kobyly a v oboch prípadoch získala striebro. Po zimnej prestávke sa Barthesa vrátila na kratšiu trať, v Memoriáli Rudolfa Deyla na 1400 metrov mala optimálny priebeh a veľmi rýchlo rozhodla o svojom víťazstve. V o 200 metrov dlhšej Jarní cene klisen už Barthesa nevydržala a hoci vo finiši mala všetky šance ohroziť štart – cieľ cválajúcu Eternity, zoslabla a napokon skončila až šiesta. Aj keď z belkinho prejavu bolo zrejmé, že predlžovanie dištancie jej nejde k duhu, realizačný tím ju v polovici júla poslal do pražskej Ceny tříletých klisen na 2200 metrov. V tradičnom triali na české Oaks sa Barthesa nestretla s tými najlepšími domácimi kobylami, ale napriek nenápadnému priebehu získala aspoň štvrté miesto. Vlaňajšie výsledky a tiež náznak zlepšenia presvedčili stávkarov, aby poslali Barthesu do karlovarskej klasiky v úlohe spolufavoritky a približne v polovici dostihov sa aj zdalo, že urobili dobre, lebo belka sa dostala na čelo a cválala ohrozovaná iba neskôr druhou Vivienne Wells. V cieľovej rovine však znovu „zhasla“ a len dokončila na siedmom mieste. To v bratislavských Oaks sa ukázala ako vymenená, k víťazstvu jej svojou umnou jazdou pomohol džokej Václav Janáček, ktorý držal belku v závetrí, asi 600 metrov pred cieľom ju pustil a odvtedy to bola ukážka triedy a formy. Či sa Barthese podobné predstavenie podarí aj v derby, uvidíme v sobotu, my si skôr myslíme, že na medailu nedosiahne.

Možno ešte väčšiu šancu na úspech totiž bude mať bronzový z českej analógie Francimor (Liška). Reprezentanta stajne 3 hearts podobne ako Barthesu trénuje Helena Vocásková a vlani ho poslala na štart v troch dostihoch tretej kategórie, z ktorých beluš vyťažil jedno štart – cieľ víťazstvo na míli, jedno druhé a jedno piate miesto. Tento rok vstúpil do sezóny až koncom júna, mesiac po odloženom začiatku českej sezóny, ale aj tento štart sa ukázal ako priskorý. Od začiatku míľovej „trojky“ nestíhal a len dokončil na desiatom mieste. V nasledujúcom štarte ho realizačný tím poslal o kategóriu nižšie, ale na vytrvaleckú derby-trať a hoci konkurencia bola veľmi slabá, už v oblúku prešiel do vedenia a v cieli mal na najbližšieho súpera náskok priepastných 14 dĺžok. Po tejto defilírke sa Francimor predstavil v hlavnom derby-triale, vo Velkej červnovej cene sa spočiatku držal blízko čela, na chvíľu sa predral na čelo, nakoniec však zoslabol a skončil piaty, približne štyri a pol dĺžky za druhým Swinging Thomasom, ale pred ôsmym Sparticom. Ani v Českom derby to nebola žiadna selanka. Francimor spočiatku puloval, ale džokej David Liška ho udržal a „upratal“ na štvrté piate miesto, v závetrí za vedúcou Vivenne Wells. V cieľovej rovine sa kone z predných línií vyrovnali, Francimor sa na krátky moment priblížil k líderke, tá však zabrala a hoci prehrala s ukážkovo finišujúcim Opasanom, tretiemu Francimorovi utiekla o štyri dĺžky. Beluš napokon získal „len“ delený bronz, lebo o málo vídaný dobeh sa postaral neskoro útočiaci Troop Commander. Zopakovanie bronzu je v belušových silách aj tentoraz.

Ak je na štarte derby zverenec trénerského barda z valašských Velkých Karlovíc Františka Holčáka, je potrebné mať sa na pozore. Tento rok je tým zverencom Troop Commander (Šmida), ktorý reprezentuje rovnaký tím, ako minuloročný víťaz (a tiež držiteľ Trojkoruny) Arcturus. Počas zimnej prestávky z rodného Írska presťahovaný hnedák získal v domovine zo šiestich štartov jedno víťazstvo v handicape na predĺženej míli v Killarney, striebro v míľovom handicape v Listoweli a na Moravu sa sťahoval s ratingom 81 libier. Hnedáka privátne zo stajne Kevina Prendergasta kúpila stajňa Meridian. Valašský „mág“ poslal Troop Commandera rovno do pražskej Velkej jarní ceny. Hnedák cválal v zadnej časti početného poľa, džokej Zdeno Šmida mu našiel voľnú cestu popri bariére, ale v stredoeurópskom debute jeho finiš stačil len na šieste miesto. Aj vo svojom druhom štarte zamieril do klasických dostihov, v bratislavskej Veľkej jarnej cene sa spočiatku držal v úzadí, v záverečnom oblúku však zachytil snahu od štartu vedúcej Eternity o „trhák“. Troop Commander získal metre ukážkovým vytočením do cieľovej roviny, v nej potlačil líderku k zrýchleniu, aby napokon s ryškou prehral o krk, v úctivej vzdialenosti od tretieho Hadewina. Spočiatku defenzívny prístup zvolil džokej Zdeno Šmida aj v Českom derby, hnedák začal bojovať až v cieľovej rovine, keď sekundoval zrýchľujúcemu Opasanovi, na slovenského šampióna však nestačil a bol rád aj za súčasné tretie miesto s Francimorom. Troop Commander už ukázal, že dokáže bojovať o víťazstvo a hoci sa mu v ex-federálnom priestore stále vyhýba, myslíme si, že v sobotu bude ideálna príležitosť túto kliatbu prerušiť.

Dvoch zverencov posiela na štart okrem Heleny Vocáskovej Zuzana Kubovičová a tiež Jozef Chodúr. Prvá dáma slovenského turfu sa bude spoliehať na Heroinu (Palík) a Spartica. Reprezentantka stajne ownera – breedera Mladena Rihtarića má istú aspoň chovateľskú prémiu, ale pri troche šťastia by jej nemusela uniknúť ani jedna z nižších dotácií. Heroina si vlani pripísala jedno druhé miesto medzi rovesníkmi slovenského chovu a ôsme miesto pri debute. Na začiatku aktuálnej sezóny s odloženým začiatkom až na druhú polovicu júna, triumfovala v „maiden“ štvrtej kategórie, kde po aktívnom priebehu aj napriek obiehaniu v cieľovej rovine prebrala vedenie a iste zvíťazila. Podobnú taktiku zvolil džokej Štefan Budovič aj v Cene trojročných kobýl, iba týždňová pauza sa však ukázala ako príliš krátka. Heroina cválala bez espritu a docválala na vzdialenom šiestom mieste. Po týchto dostihoch prišlo k jazdeckej zmene, do sedla Heroiny sa pred Jarnou cenou kobýl posadil džokej Zdeno Šmida. Hnedka mala v klasike pomalší štart, jazdec ju posadil na chvost poľa a dopredu ju posúval až ku koncu záverečného oblúka, ktorý Heroina vytočila ukážkovo na bariére. V cieľovej rovine síce nemala nárok na víťazku, postupne však míňala jednu súperku za druhou a vybojovala cenné striebro. Po mesačnej pauze sa Heroina postavila na štart rovnako klasických Slovenských Oaks. V jesennej dámskej klasike strávila viac ako polovicu dostihov na chvoste, v záverečnom oblúku sa pomaly dostávala dopredu, popri bariére chvíľu hrozila, napokon však zoslabla a dobehla piata. Zdá sa, že ďalšie metry navyše a silná konkurencia žrebcov ju odsunú do horšej polovice poľa.

Tam podľa predvedených výkonov bude patriť aj Spartico (Florian), ktorý sa na štart Českého derby dostal len so šťastím vďaka škrtu jedného z favoritov. Počas dostihov bol ale celý čas v úzadí a keď malo prísť na lámanie chleba, nemal čo ponúknuť a len dokončil na poslednom, šestnástom mieste. Matematicky najlepším výkonom reprezentanta stajne Jakáb tak zostáva ôsme miesto z pražskej Velkej červnovej ceny, ani tam však veľa vody nenamútil. Hnedák sa v aktuálnej sezóne ukáže v bratislavskom Starom háji prvýkrát, po zime debutoval na dvoch kilometroch v Karlových Varoch, kde sekundoval Opasanovi, v cieli však naňho strácal z tretieho miesta približne štyri dĺžky. Vlani ako dvojročný absolvoval štyri štarty v lepších dostihoch pre juniorov. Debutoval posledným miestom v Cene Muscatita, postupne sa zlepšoval a najlepší výsledok dosiahol vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden, z ktorej si odniesol bronz. Na záver juniorskej kampane si Spartico odniesol vzdialené piate miesto z Karpatskej ceny.

Jozef Chodúr sa pred necelým mesiacom tešil z víťazstva svojho zverenca Opasana v Českom derby. Ten síce pôvodne smeroval aj do domáceho ekvivalentu, tréner však prakticky vylúčil štart už na dráhe v pražskej Velkej Chuchli. Mladý tréner tak musel hľadať alternatívu a „z klobúka“ vytiahol hneď dvojicu. Prednosť nielen vďaka tomu, že je dáma, dostane Agata Christie (Laube) zo stajne MPL Racing. Hnedka debutovala vlani v septembri šiestym miestom na úrovni štvrtej kategórie. O niekoľko stupňov náročnejšiu úlohu musela splniť v Cene zimnej kráľovnej, v ktorej získala najnižšiu dotáciu za piate miesto, na sklonku vlaňajšej sezóny ešte v Slušoviciach vybehla bronz v „trojke“ na 1800 metrov. Pri vstupe do svojej najdôležitejšej sezóny si vyskúšala dvojkilometrovú trať v „maiden“ a docválala piata. Začiatkom augusta cestovala hnedka do Prahy, v dostihoch tretej kategórie na derby dištancii prehrala len s tréningovým kolegom Apolonom, v dostatočnej vzdialenosti od najbližšieho súpera. Menovkyňa slávnej spisovateľky sa v Oaks blysla výborným finišom, ktorým „uchmatla“ druhé miesto, od víťaznej Barthesy ju však delilo dlhých päť dĺžok. Takéto skokové zlepšenie sa jej teraz zrejme nepodarí, a tak hnedku vidíme tesne za dotovanými priečkami.

Pomaly ale isto je nahor ťahaný pracovitý vlastný odchovanec slovenskej pobočky stajne Euroframe-Váňová Apolon (Línek), ktorého donedávna opatroval Pavel Kalaš. Po tom ako skúsený tréner skončil kvôli zdravotným problémom s trénovaním, presunul sa do centrály Jozefa Chodúra. Nenápadný ryšiak debutoval pred rokom v míľových „maiden“ a šiestym miestom nenadchol ani nesklamal. Na sklonku sezóny sa prvýkrát stretol so svojou terajšou tréningovou kolegyňou Agatou Christie, v slušovickej „trojke“ ich na druhom a treťom mieste delil nos. Rodený vytrvalec sa v aktuálnej sezóne dvakrát vybral do Prahy, v prvom štarte v „maiden“ na 2200 metrov cválal blízko čela, v závere si mierne polepšil, ale stačilo to iba na bronz. Rovnaké umiestnenie si v tesnom dobehu zopakoval aj v Slušoviciach o úroveň vyššie. Ani tretí tohtoročný pokus na dvoch kilometroch štvrtej kategórie pred domácimi divákmi nevyústil do víťazstva, Apolon prehral o krk, za ním však okrem Agaty Christie zostala aj Medelin, neskôr bronzová z Oaks. Ryšiak sa napokon vymanil z kategórie nezvíťazivších v polovici augusta v pražskej Velkej Chuchli, kam ho s večnou súputníčkou Agatou Christie poslal už nový tréner. A táto dvojica predviedla nádherný súboj, už 200 metrov pred cieľom bolo jasné, že sa bude rozhodovať len medzi nimi. Obaja cválali hlava – hlava, aby sa v cieli napokon o nos radoval Apolon. Či to bude stačiť na sobotnú konkurenciu, uvidíme až na dráhe.

Stajňu Dr. Charvát stál na dražbe v Baden-Badene dvojnásobok dotácie tohtoročnej edície Slovenského derby a hoci sa Swinging Thomas (Verner) vracal z dráhy bez peňazí len raz, víťazstvo mu chýba a v Českom derby ôsmym miestom neoslnil. Vzdialený príbuzný víťaza Slovenského derby 2001 Saitensohna doteraz absolvoval sedem dostihov, z toho dva vlani ako dvojročný a vyťažil z nich jedno druhé a jedno tretie miesto. Tréner Pavel Tůma posielal ryšiaka od začiatku kariéry na dlhšie trate a v tomto trende pokračoval aj po zimnej prestávke. V prvom tohtoročnom štarte sa ukázal v mosteckej „trojke“ na 2200 metrov, v prvej polovici puloval a nakoniec skončil štvrtý. Následne zamieril do Velkej Chuchle a v tretej kategórii na derby dištancii získal bronz, čo ide na vrub na jeho pomalšiemu rozbiehaniu. Výlet do Mníchova do menšieho handicapu rezultoval do blízkeho druhého miesta, ale kvalita súperov nebola veľmi veľká. Realizačný tím okolo Swinging Thomasa sa však svojho derby sna nevzdával, poslal ryšiaka do Velkej červnovej ceny, v ktorej podal zatiaľ svoj najlepší výkon, skončil o dĺžku druhý a na jeho štíte zostali klasický víťaz Rate, Francimor aj Spartico. V českej modrej stuhe bol spočiatku aktívny, cválal za vedúcou Vivenne Wells, keď však išlo do tuhého, postupne sa z popredia vytratil a skončil až ôsmy. Komorná starohájska dráha jeho prejavu veľmi nevyhovuje, napriek tomu bude patriť medzi šancovejšie kone.

O zisk vavrínového venca sa pokúsi aj rakúsky Hadewin (Lukášek) z lotu trénera Markusa Geislera, ktorý však doma nebol prorokom a v Ebreichsdorfe skončil na ôsmom mieste. Ryšiak by si nejaký úspech už zaslúžil, vo svojom kariérnom výkaze má dokonca dve diskvalifikácie. Prvú „získal“ za dopingový nález po Cene trojročných žrebcov. V jeho krvi totiž odhalili prítomnosť zakázanej látky triamcinolón acetonid, ktorý je súčasťou lieku, ktorý bol Hadewinovi podaný začiatkom júna a v čase dostihov už mal byť z ryšiakovho tela vylúčený. Nebol, a tak nasledovala diskvalifikácia. To však nič nemení na fakte, že reprezentant stajne Zuchthof Favianis predviedol v triali ukážkové zrýchlenie a z konca poľa sa dostal na čelo a tam aj vytrval. Druhá diskvalifikácia prišla po maďarskom derby-triale Alagi díj, kde Hadewin za vytrvalého dažďa cválal okolo tretieho miesta, v cieľovej rovine zaútočil, chvíľu viedol, a v drsnom súboji s napokon o krátky krk víťazným Arktiszom ťahal za kratší koniec. Jazdec Alberto Sanna dostal za nepovolené pobádanie vysokú pokutu a ryšiaka diskvalifikovali. Najlepším výkonom tak bolo tretie miesto vo Veľkej jarnej cene, v ktorej naháňal štart – cieľ víťazku Eternity, v závere sa však okolo neho prehnal finišujúci Troop Commander a slabnúcemu Hadewinovi zostala bronzová medaila. V domácom derby strávil polovicu dostihov okolo tretieho miesta, v cieľovej rovine sa ale úplne vytratil z podstatného diania a netlačený len dokončil. V bratislavskom ekvivalente, ktorý je ešte o 200 metrov dlhší, to bude mať ťažké.

Medzinárodný kolorit Slovenského derby dotvára aj bulharský žrebec Ariham (Atanasov), ktorý sa do nášho kontextu zaraďuje len veľmi ťažko. Starohájsky novic je zverencom a zároveň aj reprezentantom Emina Mehmeda a podľa oficiálneho kariérneho výkazu absolvoval len dva štarty na domácej prímorskej dráhe v Baľčiku pri Burgase. A hoci v oboch prípadoch išlo o štarty víťazné, ich relevanciu pre náš kontext relativizuje fakt, že sa odohrali vlani. Slovenské derby tak bude pre bulharského nájazdníka príliš veľkým sústom.

Náš tip: Troop Commander – Vivenne Wells – Francimor

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel