Analýzy

Slovenské derby umožní vyniknúť medailistom českej modrej stuhy

Tucet žrebcov a jediná kobyla sa v nedeľu pár minút po pol siedmej postaví na štart jubilejného 30. ročníka Slovenského derby. Bude to zvláštne derby, aj keď len nastavuje zrkadlo aktuálnemu stavu slovenských dostihov. Z trinástky účastníkov budú len dvaja domáci a ich šance nie sú veľmi vysoké. Rovných desať koní je trénovaných za riekou Moravou a pre väčšinu to v nedeľu bude odveta za České derby. Dodatočnou prihláškou v poslednom možnom termíne ozvláštni modrú stuhu v Nemecku trénovaný Blue Lion, ktorý napriek svojej neskúsenosti a relatívne nízkemu handicapu môže česko-slovenskej konkurencii „vytrieť kocúra“. A potom je tu pohľad do jazdeckej šatne. Z trinástich jazdcov na štarte derby nie je ani jeden Slovák, hoci účasť v Nemecku úspešného Michala Abíka, či stále v neuveriteľnej pohode jazdiaceho veterána Jozefa Bojka by určite bola vzpruhou pre domáce talenty. Nechajme ale chmúrne myšlienky a poďme sa pozrieť na šance účastníkov jubilejného 30. Slovenské derby.

Po vavrínovom venci poškuľuje víťaz Swiss Derby aj nemecký Blue Lion

Už sme spomenuli, že 30. Slovenské derby spoločnosti MPL (Graded-3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 40 000 €) bude takmer dokonalou odvetou za České derby, ktoré sa v pražskej Velkej Chuchli odbehlo pred tromi týždňami. Chýba síce víťazka Queen of Beaufay a tiež jej stajňová kolegyňa Zaracampa, ktorá dobehla piata, o reparát sa však hlásia zvyšok z prvej osmičky, jedenásty Charmbruck aj pätnásty American Charlie. V poctivom tempe odbehnutých dostihoch sa presadili z hĺbky poľa finišujúce kone. Približne dvesto metrov pred cieľom sa na čele objavil Darling In Pink, popri bariére sa ho snažil predbehnúť outsider Stronger Together, ale napokon sa tešila razantným záverom cválajúca Queen of Beaufay. Druhého a tretieho v cieli delil len nos, po dva a pol dĺžky vzdialenú „zemiakovú“ medailu si dobehol Ashat.

Jazdecká voľba, výsledok z Prahy a tiež obľuba starohájskej dráhy dostávajú do najjasnejšieho svetla reflektorov stále ešte adepta takzvanej Trojkoruny Darling In Pinka (Janáček). Víťaz Veľkej jarnej ceny absolvoval rovné tri štvrtiny svojich štartov v Bratislave a polovicu z nich premenil na víťazstvo. Prvý z trojice reprezentantov „ružovej armády“ stajne Lokotrans na štarte Slovenského derby debutoval v talianskom Merane a ôsmym miestom sa len zoznámil s dostihovým ruchom. Po treťom mieste v „dvojke“ na 1400 metrov (za víťazným Well Prepared) si svoj premiérový triumf kariéry pripísal na míli (tretia Stratosferic, piaty Goldschatz). Príslušnosť k špičke vlaňajších juniorov potvrdil ryšiak aj blízkym štvrtým miestom v Karpatskej cene, hoci tým nepotvrdil vysoké ambície, ktoré doňho vkladal realizačný tím. Po zimnej prestávke sa zverenec Luboša Urbánka vydal na klasickú cestu a hneď v prípravnej Cene trojročných koní naznačil vysoké ambície, keď prehral len s čerstvým víťazom Magyar derby Presidentom. V samotnej klasike už premožiteľa nenašiel a na Turf-gala si v Starohájskom kritériu poradil aj s víťazom českej analógie Zamicom. Darling In Pink tak pred Českým derby patril medzi adeptov na niektorú z medailí, v Prahe sa však predstavil premiérovo. Na väčšej dráhe s dlhšou cieľovou rovinou „zapol“ možno o čosi skôr, ako mal, aj tak z toho bolo blízke tretie miesto. Komornejšia starohájska dráha bude ryšiakovi určite vyhovovať viac, a preto je naším tipom na víťaza.

Pri predstavovaní adeptov Slovenského derby budeme pokračovať druhým z troch „mušketierov“ Lokotransu. Je ním štvrtý z Českého derby Ashat (Liška), ktorý si „zemiakovú“ medailu odniesol už zo svojho piateho štartu zo siedmich. Hnedák debutoval koncom júla vzdialeným tretím miestom v Merane a do kúpeľného mesta v podhorí Álp sa pozrel aj o ďalšie tri týždne, keď v míľových „maiden“ dobehol štvrtý. Vyzbrojeného talianskymi skúsenosťami ho tréner Luboš Urbánek poslal do pražského Gerschovho memoriálu, jedného z troch najvýznamnejších testov pre českých juniorov. Ashat predviedol veľmi aktívny výkon, v cieľovej rovine však predsa len akoby strácal dych a prepadol sa tesne za medailistov. Doteraz jediné víťazstvo si hnedák pripísal na sklonku vlaňajšej sezóny v slabo obsadenej „trojke“ na 1400 metrov. Po zime Ashat začal znovu na kratšej trati, ako by mu mohla vyhovovať, v Memoriáli profesora Václava Michala skončil na svojom obľúbenom štvrtom mieste, ale veľa kvality za ním nezostalo. Aj preto do samotnej českej jarnej klasiky nenastupoval s medailovými ambíciami a po nenápadnom priebehu zaútočil v cieľovej rovine, čo stačilo na „zemiakovú“ medailu. Do tretice štvrté miesto si Ashat pripísal aj v Českom derby, v ktorom znovu útočil zo stredu poľa. Kratšia starohájska rovina a čiastočne pomenená konkurencia posiela hnedáka na koniec tabule, či ešte mierne nižšie.

Silnú trojicu reprezentantov stajne Lokotrans dopĺňa víťaz Swiss derby Hello Hola Hay (Laube), ktorého si ako svojho konského partnera do derby vybral džokej Martin Laube, jazdecká jednotka v centrále Újezd u Boskovic. Napriek tomu ho v našom tipe posielame „až“ na tretie miesto. Syn čoraz úspešnejšieho plemenníka Zaraka vlani stihol tri štarty, pričom debutoval v bratislavských míľových „maiden“ a v tesnom finiši skončil piaty. Už v nasledujúcom štarte sa predstavil medzi elitou českých juniorov a v Cene zimního favorita skončil štvrtý. Rovnaké umiestnenie si ryšiak zopakoval aj v Pražskom zimnom favoritovi, ktorého zostava sa v kontexte tohtoročných klasík nakoniec ukázala ako lepšia. Tréner Luboš Urbánek ako prvý štart po zimnej prestávke pre vytrvalca Hello Hola Hay vybral pražské „maiden“ na 2400 metrov, kde ryšiak predviedol v náročných podmienkach vyzretý výkon a pripísal si premiérový triumf v kariére. Trochu šťastia mu chýbalo v prvom vážnejšom derby-triale. V Memoriáli dr. Otakara Frankenbergera cválal dlho v zadnej časti poľa, v cieľovej rovine musel čakať na otvorenie priestoru a po dôraznom finiši skončil druhý za Well Prepared a pred Gasparinim. Do hľadáčika pred nedeľným Slovenským derby sa však Hello Hola Hay dostal najmä prekvapivým triumfom vo švajčiarskej modrej stuhe. Na starohájskemu oválu podobnej dráhe vo Frauenfelde sa ryšiak držal tradične vzadu, v cieľovej rovine zaútočil a na prekvapenie mnohých to stačilo na tesné víťazstvo. Švajčiarsko-slovenské derby-double sa asi opakovať nebude, na medailu by to však stačiť malo.

Skúsenosti z minulosti nám radia neignorovať ani v poslednom možnom termíne dohláseného vlastného odchovanca nemeckej stajne Liegau Blue Lion (Verner), ktorého v Berlíne trénuje naturalizovaný český tréner Jan Korpas. Hnedák si svoj kariérny účet otvoril až ako trojročný na domovskej dráhe v Hoppegartene v dostihoch debutantov na 1800 metrov, ale tento štart slúžil len na zoznámenie s prostredím. Kvôli problémom na štarte v Hannoveri potom nastúpil až začiatkom júna v menšom teste na 2200 metrov a tam na počudovanie mnohých ako jeden z najväčších outsiderov zvíťazil. Pred mesiacom, dva týždne po svojom triumfe, sa do Hannoveru predsa len pozrel, v jednom z posledných trialov nemeckého derby kategórie Listed však skončil po nevýraznom výkone posledný. Za svoj výkon dostal handicap 69 kilogramov, čo je o 20 menej, aký mal pri svojom poslednom nemeckom štarte Ariolo, neskôr siedmy v Českom derby. Blue Lion však mal oveľa pokojnejší vstup do kariéry, v každom štarte sa zlepšuje a hoci naposledy nebol nijako aktívny, pod jeho výkon sa podpísalo najmä „školácke“ odjazdenie.

S víťazkou Českého derby sa na striebornú pozíciu vyviezol dlho skrytý a zozadu útočiaci Stronger Together (Zatloukal), ktorý sa do centrály Ingrid Janáčkovej Koplíkovej dostal len v polovici júna. Vlani mimoriadne vyťažený hnedák absolvoval vo Francúzsku až desať štartov, z ktorých vyťažil jedno víťazstvo (na úplný záver sezóny v predajných dostihoch), dve druhé, jedno tretie a dve štvrté miesta. Koncom novembra sa sťahoval k trénerovi Mariovi Barattimu a hneď pri sezónnom debute zvíťazil v handicape na 2100 metrov v Pornichet. Prechod na parížske dráhy mu vyšiel tiež vcelku dobre, v dvojkilometrovom handicape v Saint-Cloud skončil tretí, aj to najmä vinou najvyššej nesenej hmotnosti. V podobne vypísanom handicape v Longchamp sa hnedákovi nedarilo, keď skončil v poli porazených na deviatom mieste. Návrat na francúzsky vidiek prišiel Stronger Together vhod a na 2500 metroch si pripísal druhé tohtoročné víťazstvo. Začiatkom júna si ho vyhliadla trénerka Janáčková Koplíková a doviezla pre stajňu Statek Blata Český Ráj. V známych ružovo-bielych farbách potom hnedák absolvoval České derby, kde po ideálnom priebehu získal striebro. Na úspech v slovenskom ekvivalente bude potrebovať zapnúť skôr, lebo na menšej dráhe by to nemusel stihnúť, určite ho neradno prehliadať.

Po prvom z českých derby-trialov vkladal realizačný tím okolo stajne K-K Metal veľké nádeje do Well Prepared (Šafář), ten dôležitejší trial však pre hnedáka nedopadol presne podľa predstáv, a tak do samotnej modrej stuhy nastupoval ako kôň so šancou na siedme – ôsme miesto. Well Prepared debutoval v Starom háji v „dvojkovom“ Memoriáli Jozefa Mandelíka a bol to debut víťazný, keď na jeho konte zostal aj tretí Darling In Pink, či piaty Goldschatz. V pražskom Gerschovom memoriáli však prognózy nepotvrdil, skončil piaty a tréner Radek Holčák ho „zazimoval“. Do klasickej sezóny vstúpil Well Prepared netradične, „kovaný“ vytrvalec vynechal Veľkú jarnú cenu a zamieril do Memoriálu doktora Otakara Frankenbergera. V prvom vážnejšom derby-triali cválal väčšinou na druhom mieste, dvesto metrov pred cieľom prebral vedenie a udržal sa na čele až do cieľa. Do Velkej červnovej ceny tak hnedák nastupoval ako favorit, ale po matnom výkone skončil len šiesty a pred derby už patril skôr do druhého sledu. V modrej stuhe využil Well Prepared výhodu boxu číslo 2, cválal v predných koňoch, približne 250 metrov pred cieľom dokonca nakrátko viedol, napokon však podľahol zozadu útočiacim koňom a skončil znovu šiesty. Menšia bratislavská dráha mu môže vyhovovať a preto zlepšenie nie je nereálne.

Dokonca ešte o jedno miesto za Well Prepared skončil mierne favorizovaný Ariolo (Foret). Kariéra tohto netypicky zafarbeného beluša naberala v rodnom Nemecku poriadne „grády“, v tvrdej konkurencii u trénera Markusa Kluga naňho nakoniec nezostalo pred Deutsches Derby miesto a tesne pred Českým derby zmenil majiteľa a zamieril do stajne Josefa Váňu. Vlani debutoval hneď víťazne v dobre obsadených dostihoch v Düsseldorfe, na ktoré nadviazal druhým miestom v Listed na rovnakej dráhe. Pred zimnou prestávkou stihol Ariolo získať ešte dve umiestnenia v dostihoch kategórie Gr.3. Najprv bol v nemeckej obdobe Cene zimného favorita štvrtý, aby v polovici novembra mu víťazstvo v Herzog von Ratibor-Rennen ušlo len o „chlp“. Po zime sa mu už tak veľmi nedarilo, aj preto sa ho chovateľ a zároveň majiteľ Gestüt Röttgen predal. Ešte koncom marca bol druhý za neskorším medailistom nemeckej analógie Veľkej jarnej ceny, pri opätovnom návrate na scénu „black-type“ zbieral vzdialenejšie umiestnenia. V Gr.3 Dr. Busch-Memorial bol štvrtý, v baden-badenskom derby-triali rovnakej kategórie piaty. Dva týždne pred Českým derby sklamal siedmym miestom v Listed Grafenberger Derby Triali, a to rozhodlo. Josef Váňa zháňal pre ambicióznu českú stajňu Joly „bombu“ do derby a Ariolo mu prišiel vhod. Belušov pražský výkon však nebol zrovna reklamou na jeho vysoký nemecký handicap, ale ak sa Ariolo už stihol zregenerovať po náročnej jari, bez problémov by mal zvíťaziť. Ak ho však dostihy prestali baviť, bude rád za každú dotáciu.

Českú pobočku stajne Lokotrans Slovakia bude reprezentovať bronzový z Veľkej jarnej ceny Apollon (Koplík), ktorému však chýba dostatok triedy. Hnedáka vlani trénoval slávny nemecký tréner Peter Schiergen a pripravil ho k trom štartom. Apollon debutoval deviatym miestom v Mníchove. O mesiac sa vo francúzskom Nancy predstavil v dvojkilometrovej „predajke“ a skončil dobre druhý. Koncom novembra už v predajných dostihoch na francúzskom vidieku zvíťazil a za 18 888 € sa sťahoval do centrály Zdena Koplíka. Apollon v stredoeurópskej premiére debutoval vo Velkej Chuchli, ale v druhej kategórií na 1800 metrov šiestym miestom nepotvrdil vysoké ambície. O to príjemnejšie prekvapenie pripravil svojmu majiteľovi vo Veľkej jarnej cene, v ktorej za víťazným Darling In Pinkom zaostal o dve miesta a dve a štvrť dĺžky. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu už narazil na svoje limity a skončil siedmy. V pražskej modrej stuhe sa Apollon „odviezol“ k lepšej forme, ôsme miesto však z neho robí outsidera.

Rodina Vocetkovcov a tréner Ludvík Haris bude mať rovnako ako pred tromi týždňami v Prahe na štarte dvojicu svojich reprezentantov, každý síce bude nosiť iné farby, ale obaja budú patriť medzi outsiderov. V chuchlianskom vrchole jedenásty Charmbruck (Florian) je stále nezvíťazivší, aj keď pri svojich doterajších deviatich štartoch bol až päťkrát druhý. Ako dvojročný získal dve striebra v „trojkách“, v novembrovom Pražskom zimnom favoritovi doplatil na svoju neovládateľnosť, keď opustil trávnatú časť dráhy a bol diskvalifikovaný. Po zimnej prestávke začal Charmbruck pekne „odspodu“, v dvoch dostihoch štvrtej kategórie získal opakovane svoje obľúbené druhé miesto. Prechod medzi elitu trojročných koní nedopadol pre reprezentanta stajne Kamila Vocetku najhoršie, šieste miesto v Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera mu otvorilo cestu k hlavnému derby-trialu. V spomenutej Velkej červnovej cene prekvapil ďalším striebrom svojej kariéry, ktoré však v Českom derby nepotvrdil a podľa očakávania skončil v poli porazených.

Dokonca až predposledný pätnásty skončil American Charlie (Srnec) zo stajne Vocetka. Hnedák sa ako dvojročný trikrát predstavil v moravských Slušoviciach a v „trojkách“ postupne skončil šiesty, druhý a prvý. Pred klasickou sezónou naznačil zlepšenie pri derniére v Pražskom zimnom favoritovi, kde podľahol len neskoršiemu jarnému klasikovi Zamicovi. Prechod do najdôležitejšieho veku plnokrvníka vyšiel hnedákovi nadmieru dobre, keď zvíťazil v „dvojke“ na 1800 metrov (Apollon skončil šiesty). Vo Velkej jarní cene však skončil siedmy a v Starohájskom kritériu mu k lepšiemu ako piatemu miestu nepomohol ani Václav Janáček v sedle. Uvidíme, či sa mu v nedeľu podarí odčiniť výbuch z Českého derby.

Ideálnym tajným tipom by mohol byť Gasparini (Palík), ktorý síce počas pražského derby-mítingu zvíťazil, bolo to však v handicape tretej kategórie proti starším, pretože na štart Českého derby sa kvôli nízkemu handicapu nedostal. Hnedák z tréningu Jana Demeleho je zatiaľ zapísaný ako „trojkový“ kôň, ktorý sa pomalými krokmi stále zlepšuje, otázkou však je, či to bude dostatočne rýchly progres. Vlani víťazný v dostihoch určených výhradne českým odchovancom na 1200 metrov, sa predtým v dostihoch raných juniorov dvakrát umiestnil. Gasparini vstúpil do tohtoročnej sezóny piatym miestom v Moste na 2200 metrov, po ktorom sa predstavil v Memoriáli doktora Otakara Frankenbergera a tretím miestom vytiahol do boja o domácu modrú stuhu. Ďalšie trialy však reprezentant stajne TIPPLER Group vynechal a po sérii dohlášok pre neho nezostalo v derby miesto.

Neveľmi utešený stav slovenských dostihov ilustruje účasť domácich koní v derby, keď sa na štarte síce ukážu obaja minuloroční juniorskí premianti, ich tohtoročné vystúpenia však mali ďaleko od ideálu a vysokých ambícií, budú tak do modrej stuhy nastupovať ako outsideri. Predsa len viac skúseností stihla nabrať zimná kráľovná Statosferic (Sousa). Reprezentantka stajne sponzora tohtoročnej edície Slovenského derby MPL Racing sa vlani prezentovala na dvojročnú kobylu veľmi zrelými výkonmi, z čoho dokázala vyťažiť jedno víťazstvo a tri umiestnenia. Tým jediným triumfom však nebolo nič menšie než víťazstvo v Cene zimnej kráľovnej, na ktoré ešte nadviazala striebrom v Karpatskej cene za Goldschatzom. Aj preto do nej vkladal realizačný tím pred klasickou sezónou veľké očakávania, ktoré sa však tak úplne nenaplnili. Stratosferic vstúpila do aktuálnej kampane siedmym miestom v Cene trojročných koní, kde síce bola najlepšou kobylou, aj tak to v klasickej Jarnej cene kobýl stačilo len na piate miesto. Počas Turf-gala dala zverenkyňa Mariána Štangela znovu prednosť čisto dámskej konkurencii a v Cene Arvy a síce si polepšila o jednu priečku a zostala na štíte dvoch klasických víťaziek, na derby to stačiť nebude a Stratosferic sa bude musieť uspokojiť s jednou z dvoch majiteľských prémií.

Na tú druhú si brúsi zuby tento rok iba raz v dostihoch „prevetraný“ zimný favorit Goldschatz (Korečková). Prekvapivý víťaz Karpatskej ceny, najvýznamnejších slovenských dostihov pre dvojročné kone, debutoval v Memoriáli Jozefa Mandelíka, v ktorom zaostal za bronzovým Darlingom In Pink o viac ako deväť dĺžok. Už v ďalšom štarte sa reprezentant stajne FeD, s.r.o. zlepšil, aj keď vo výsledkovej listine to vidieť nebolo. V Memoriáli Otta Suchovského cválal zverenec Michala Ročáka defenzívne, doťahoval a najbližšie k víťazovi bol až v cieli. Pred Karpatskou cenou tak nič nenasvedčovalo náhlemu zlepšeniu. Goldschatz v nej cválal v závese sa lídrom, v rozhodujúcej chvíli nezaváhal a úderným záverom porazil Stratosferic. V jedinom tohtoročnom štarte v klasickej Veľkej jarnej cene si nevybral tú najlepšiu chvíľku, nabehal veľa metrov navyše, v cieľovej rovine porazil len slabnúcich súperov a skončil na šiestom mieste. Odvtedy pauzuje a pred Slovenským derby je jeho forma obostretá rúškom tajomstva.

Náš tip: Darling In Pink – Hello Hola Hay – Blue Lion

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel