Analýzy

Starý háj čakajú podvečerné dostihy

Staré porekadlo hovorí, že po hodoch prichádza bolenie brucha. Pred dvomi týždňami hostil bratislavský Starý háj spektakulárne stredoeurópske dostihové predstavenie Turf-gala, teraz bude na programe menej „výživné“ menu zložené najmä z prevádzkových dostihov nižších kategórií. Výnimočným však bude čas začiatku prvých dostihov. Vzhľadom na očakávané horúčavy sa štart mítingu posunul o dve hodiny neskôr na 16:00, pričom posledné, deviate dostihy, sú plánované na 20:00.

Zopakuje sa v Memoriáli Karola Firbasa dobeh zo začiatku mája?

Až päť zo siedmich účastníkov Memoriálu Karola Firbasa (handicap II. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 4 000 €) sa pred mesiacom a pol stretlo v podobne proponovanom Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho a súčasné nastavenie handicapu takmer „navlas“ kopíruje vtedajší výsledok. Dostihy rozbehol George Boole, nedeľní účastníci sa však držali v druhej polovici poľa, Fistera dokonca cválala úplne na chvoste. Po zatočení do cieľovej roviny napriahol k útoku Kaptain Joe, tristo metrov pred cieľom prebral vedenie a mieril za istým víťazstvom. Z hĺbky poľa sa však „vynoril“ Castro, ktorý sa mohutnými cvalovými skokmi blížil ku Kaptain Joeovi, na víťazstvo to napokon nestačilo. Sľubný moment v záverečnej stovke mala aj bronzová Eyes On You s päťkilovou výhodou oproti prvým dvom. Poslednú dotáciu získala Silver Empress pred šiestou Fisterou.

Vlastný odchovanec rodiny Křížovcov stojacich za stajňou 7 Horse Kaptain Joe (Vyhnálek) má povesť spoľahlivého koňa, ktorý sa v posledných dvoch sezónach len raz vracal domov bez dotácie. Do tohto roka vstúpil tretím miestom v míľovom handicape tretej kategórie. Po triumfe v Memoriáli Harryho Petrlíka sa zverenec Mariána Štangela predviedol pred dvomi týždňami na Turf-gala v „trojke“ na predĺženej míli pre kone slovenského chovu hoci prehral so Skifom a striebro uhájil len o krk, v nedeľu bude znovu útočiť na víťazstvo.

Päťročný hnedý valach Castro (Šmida) sa po náročnej klasickej sezóne, v ktorej získal šieste miesto v Slovenskom derby, preorientoval na menej exponované dostihy na tratiach od dvoch kilometrov do 2400 metrov a po neúspešnom sezónnom debute v Prahe si ešte vo farbách stajne MPL Racing pripísal dve víťazstvá a dve druhé miesta a mierne, ale vytrvalo sa zlepšoval v handicape. Pred aktuálnou sezónou si zverenca Jozefa Chodúra prenajala stajňa EPM Petrus a pod novými farbami získal menovec kubánskeho revolucionára striebro za Kaptain Joeom.

Tréner Jaroslav Línek posiela na štart dve svoje zverenkyne. Štvorročná hnedka Eyes On You (Laube) mala vlani dobre „našľapnuté“ na klasické úspechy, keď sa umiestnila v trialoch v Bratislave aj Prahe. V samotných vrcholoch, Jarnej cene kobýl ani v rakúskom derby v Ebreichsdorfe neuspela a reprezentantka stajne Palček na výborné výsledky zo začiatku leta nenadviazala ani pri výlete do nemeckého Lipska. Eyes On You sa po prezimovaní predsa len postupne vracia k svojim najlepším výkonom spred roka, keď v aktuálnej sezóne má na konte dve tretie miesta. Po bronze z Memoriálu Harryho Petrlíka si rovnaké umiestnenie zopakovala pred dvomi týždňami v „trojkovom“ handicape na 2400 metrov, o hlavu za druhou, výhodnejšie zaťaženou, Fisterou a štyri dĺžky pred ôsmou tréningovou kolegyňou Silver Empress. V nedeľu bude zrejme z tejto trojice najlepšia, na medailu by to však stačiť nemalo.

Práve spomenutá Silver Empress (Verner) zo stajne KOVO vlani zo šiestich štartov získala šesť umiestnení (raz druhé, dvakrát tretie a trikrát štvrté miesto) v dostihoch druhej a tretej kategórie na tratiach od 1900 do 2400 metrov. Už sedemročnej belke sa tento rok však nedarí tak ako vlani a postupne klesá aj v handicape. Koncom apríla vstupovala do sezóny vzdialeným štvrtým miestom v „trojke“ na derby-dištancii, na víťaza však strácala až 14 dĺžok. Dva týždne nato skončila piata v Memoriáli Harryho Petrlíka a na Turf-gala až ôsma v handicape, v ktorom bola Fistera blízko druhá. Zdá sa, že Silver Empress už na takéto méty nemá formu a tu bude patriť k menej šancovým koňom.

Súdiac podľa výkonu spred dvoch týždňov by nižšiu dotáciu mala získať vlastná odchovankyňa stajne Vimar Pavla Vigaša Fistera (Musialová). Päťročná hnedka jediný raz v kariére zvíťazila pred dvomi rokmi na úrovni štvrtej kategórie, po neúspechoch medzi elitou konských dám vlani realizačný tím ubral z ambícií. To však rezultovalo do štyroch umiestnení zo štyroch štartov v takmer bez výnimky dostihoch na dva kilometre. Aj na úvod aktuálnej kampane zamierila na svoju obľúbenú trať a stretla sa s väčšinou svojich nedeľných súperov. Veľkú časť dostihov cválala na poslednom mieste, v závere sa z chvosta „odlepila“, ale stačilo to len na šieste miesto. Oveľa lepšiu koncovku predviedla Fistera pred dvomi týždňami v handicape tretej kategórie na 2400 metrov. Ešte pol kilometra pred cieľom bola predposledná, ale v cieľovej rovine predbiehala jedného súpera za druhým a nestačila len na víťaza. Bude útočiť na medailu.

Už desaťročný veterán Kilword (Hodáň) reprezentujúci žlto-modrú kombináciu stajne Strnisko  bude vstupovať do sezóny. Vlani sa mu darilo najmä v letných mesiacoch, a preto je možné, že sa v dobrom svetle ukáže aj v nedeľu. Víťaz maďarského derby 2014 (!) už nemá na dráhe čo dokazovať, dostihy ho však stále bavia a vlani dokonca zvíťazil v Memoriáli Karola Firbasa, vtedy na dištancii 1700 metrov. Po dvoch pražských umiestneniach pred začiatkom slovenskej sezóny sa zverenec Jozefa Lehockého predstavil hneď počas prvého mítingu a v míľovej „dvojke“ získal bronz. Skúsený veterán si svojimi výkonmi vypýtal účasť v prvej kategórií, realizačný tím mu preto vymyslel budapeštiansku Dióspusztai díj na dva kilometre, v ktorej síce skončil tretí, ale vyškolil niekoľko mladších súperov. Koncom augusta sa vrátil do Starého hája, na derby-dištancii podľahol len svojmu výhodnejšie zaťaženému polobratovi Killwortovi (ináč tiež aktuálnemu víťazovi Veľkej májovej ceny). Posledné dva štarty valachovi nevyšli a v oboch prípadoch skončil posledný. Koncom septembra prehral v „dvojkovom“ handicape s Castrom, Silver Empress aj Fisterou. A aj novembrový výlet do Budapešti do míľového handicapu prvej kategórie bol na Kilworda príliš.

Posledným siedmym do partie bude jediný zahraničný účastník na štarte, zverenec Evy Záhorovej Orpheus (Pavlíček). Hnedý valach reprezentujúci stajňu Bronislava Pláška doteraz mieril na vyššie méty, pred dvomi týždňami však neuspel v Cene Scottish Rifla na Turf-gala, hoci spočiatku bol aktívny, cválal okolo piateho miesta, napokon však vycúval na posledné miesto. O zvýšený apetít realizačného tímu sa postaral samotný Orpheus, keď na úvod tohtoročnej sezóny najtesnejším rozdielom o nos zvíťazil v mosteckom dvojkilometrovom handicape druhej kategórie. Začiatkom mája sa valach na sever Čiech vrátil, v tradičnom Memoriáli Vlastimila Smolíka na 2400 metrov sa držal štvrtého miesta, v cieľovej rovine sa však prepadol na šieste miesto. Ak Orpheovi všetko „sadne“, mohol by získať menej jagavú medailu.

Náš tip: Kaptain Joe – Castro – Orpheus

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel