Reportáže

Summer Hill to myslí s obhajobou titulu prekážkara roka vážne

Po viac ako päťmesačnej zimnej prestávke sa otvorili brány bratislavského závodiska, čím sa začala slovenská dostihová sezóna 2019. V hlavných dostihoch úvodnej nedele, prekážkovej Jarnej cene Petržalky, videli diváci atraktívny súboj dvoch tréningových kolegov, v ktorom sa tesne pred cieľom presadil najlepší prekážkar minulej sezóny Summer Hill. Fanúšikov rovinových dostihov zaujímal najmä prvý trial pred jarnými klasikami, kde sa bojovalo až do cieľa a v tesnom finiši troch žrebcov zvíťazil Cody.

Triumfom v Jarnej cene Petržalky vykročil Summer Hill zo stajne Štangel Racing ráznym krokom k obhajobe titulu prekážkara roku. Valach v závere zatienil tréningovú kolegyňu Malinku Moju.

Zverenci Mariána Štangela brali prvé dve miesta

Už-už sa zdalo, že triumf v Jarnej cene Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 3 000 €) uchmatne stávkarmi preferovaná z dvojice zverencov Mariána Štangela Malinka Moja (2,4:1), v cieli sa však o pol dĺžky tešil prekážkový kôň roka 2018 Summer Hill (3:1), ktorý svoju tréningovú kolegyňu odsunul na druhé miesto. Reprezentantka stajne Mishel Style pritom viedla už od štartu, keď ju na čelo skromného šesťčlenného poľa poslal jazdec Jan Odložil. Za favoritkou sa usadil v talianskom Trevise rozbehaný Catch Life (8,6:1) a po pár stovkách metrov na druhé miesto posunutý Manol (5:1). Kone spočiatku prekonávali prekážky v takmer vychádzkovom tempe, Malinka Moja si udržiavala približne dvojdĺžkový náskok, naopak na konci bez vypätia cválal na Slovensku debutujúci import z Francúzska Tiep De L’Est (4,3:1). Kone pred tribúnami ukážkovo prekonali najťažšiu prekážku dostihov v podobe Starohájskeho skoku, na Liverpoolskom skoku o prekážku ďalej mierne zaváhal Catch Life. Za polovicou dostihov posunul džokej Lukáš Matuský Summer Hilla za líderku, polepšila si aj na čistý hattrick z Jarnej ceny Petržalky útočiaca Rain Magna (7,1:1), ktorá však vzápätí po skokanskej chybe vypadla z tempa a netlačená len dokončila. Poslednú stíplovú prekážku skákala ako prvá Malinka Moja, Summer Hill jej však už „dýchal na krk“, ďalších päť dĺžok za nimi cválal Manol. Obaja zverenci Mariána Štangela ukážkovo skočili aj výbehovú prútenku, Summer Hill však v cieľovej rovine predsa len dokázal zúročiť väčšie skúsenosti a dobre načasovaným záverom svoju sparing partnerku zdolal. Vzdialený bronz si napokon vybojoval šuriansky Tiep De L’Est.

Reprezentant stajne Štangel Racing Summer Hill je vo svojich deviatich rokoch už ostrieľaný harcovník, pre ktorého bola Jarná cena Petržalky jubilejným dvadsiatym štartom na prekážkach. Prvé tri sezóny strávil v rodnom Maďarsku, kde sa z „trojkového“ koňa vypracoval až na úroveň prvej kategórie, pričom najlepší výsledok si pripísal v októbri 2014 v dobre obsadenej jednotke na 2200 metrov. O rok neskôr sa presťahoval na Slovensko k trénerovi Jaroslavovi Hanáčkovi a hneď v prvom štarte pod novým vedením vybojoval bronz v tradičných budapeštianskych Listed na vytrvaleckých 2800 metrov. Na jar 2016 sa Summer Hill prvýkrát predstavil nad prútenkami a hneď svoju premiéru pretavil na víťazstvo. Potom pridal ešte jedno, od sezóny 2017 však presedlal na ťažšie skoky, kde zbieral dobré výsledky prevažne v menších stíploch. V zime sa Summer Hill sťahoval do svojho súčasného pôsobiska. Vlani ho tréner Marián Štangel poslal do šiestich dostihov, z ktorých vyhral presnú polovicu a ani raz neskončil bez dotácie. Nebolo tak prekvapením, že po sezóne ho dostihoví odborníci zvolili najlepším prekážkarom.

Cody pripomenul svojho súrodenca Connora

Trojročným koňom plynie na jar čas relatívne rýchlejšie ako všetkým ostatným. Spôsobuje to neúprosný kalendár, keďže klasické dostihy sú na programe už o päť týždňov. Prvým vážnejším trialom je Memoriál Josefa Břečku (II. kat., 3-ročné kone, 1600 metrov, 4 000 €), ktorý tento rok prilákal pestrú zostavu, z ktorej teoreticky vyčnievala vo Francúzsku rozbehaná rakúska Devoir De Rever (2,8:1). Najlepšiu reakciu po štarte však predviedli z boxov pri bariére odskakujúci domáci odchovanec Fidell (5,3:1) a outsider Wirrwarr (17,6:1). Po pár stovkách metrov sa na čelo dostala senická Bouquet (8,3:1) a maďarský Fireman Sam (7,2:1), ktorí sa preťahovali o to, kto bude vodiť. Na protiľahlej rovine sa k nim pridal ešte ďalší hosť od našich južných susedov Thunderstruck (5,1:1). Pred vbiehaním do záverečného oblúka sa Seničanka začala vytrácať z podstatného diania, k osamotenému Fireman Samovi sa pridal Thunderstruck, polepšila sa aj favorizovaná Devoir De Rever. Na začiatku cieľovej roviny sa zverenec v Maďarsku pôsobiaceho chorvátskeho trénera Miroslava Jovanovića Thunderstruck dostal do čela, naopak Fireman Sam cválajúci popri bariére postupne zoslabol. Otvorený koridor veľmi umne využil džokej Zdeno Šmida v sedle Codyho (6,5:1). Polobrat pred dvomi rokmi úspešného Connora ešte 700 metrov pred cieľom cválal na poslednom mieste kompaktného poľa, v cieľovej rovine však predviedol úderný finiš a svoje snaženie pretavil do víťazného konca. Po slabšej chvíli počas dostihov sa k mohutnému záveru vzopäl aj Fidell s džokejom Michalom Abíkom v sedle a do súboja sa zapojil aj aktívny Thunderstruck. Nakoniec medzi medailistami rozhodovali decimetre, v reči rozhodcov krk a krk.

Prvý trial pred klasickými dostihmi vyhral polobrat výborného Connora Cody reprezentujúci stajňu KT Obal, ktorý v napínavom finiši zdolal vlastného odchovanca stajne MPL Racing Fidella.

Víťazný Cody je polobratom (majú zhodnú mamu, ale nie otca) Connora, pričom obaja zhodne reprezentujú rodinnú stajňu KT Obal Kristíny a Tibora Tomekovcov. Či Cody vykročí v Connorových stopách, to ukážu až ďalšie týždne a mesiace, v každom prípade už vlani predviedol čo-to zo svojho talentu. Po nevýraznom debute v „štvorkovej“ míli sa beluš v poslednú októbrovú nedeľu predstavil v niekdajšej Odvetnej cene, kde po dobrom výkone skončil na treťom mieste, hoci bez nároku na prvých dvoch.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Videá poskytlo: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel