Analýzy

Veľká cena Slovenska s Koňom roka aj grupovým víťazom

Po vynútenej dvojročnej prestávke sa bratislavský Starý háj opäť dočká jedného z klenotov stredoeurópskych dostihov, mítingu Turf-gala, ktorý tento rok napíše už svoju 42. kapitolu. Pätica medzinárodných dostihov s najvyšším statusom prilákala kvalitou aj kvantitou nabité polia, najväčšia pozornosť sa však bude právom upierať na Veľkú cenu Slovenska. Dostihy, ktoré aj napriek mierne zníženej dotácií ponúknu porovnanie úradujúceho Koňa roka Opasana s grupovým víťazom Subway Dancerom a momentálne najlepšie hodnoteným poľským koňom Night Tornadom.

Opasan bude domácim favoritom, ale bude to stačiť na víťazstvo?

O tom, že tohtoročná Veľká cena Slovenska (Graded-3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 26 000 €) bude dostihmi ako hrom, svedčí nabitá štartová listina trinástich mien z českého, poľského, rakúskeho a slovenského tréningu. Sú medzi nimi hviezdy žiariace na domácich dráhach, ale nájdeme tu aj grupového víťaza z Francúzska a zdravotnými problémami handicapovaného niekdajšieho účastníka írskeho derby.

Najväčšie nádeje domácich turfmanov sa budú opierať o úradujúceho Koňa roka Opasana (Koplík), ktorý pred tromi týždňami utrpel prekvapivú prehru v prípravnej Veľkej májovej cene, prehra však ide na vrub najmä nešťastnému priebehu. Jeden a pol roka neporazený žrebec finišoval mohutnými cvalovými skokmi, na komornej petržalskej dráhe však prehral taktickú bitku s Killwortom, ktorý vyťažil z dlhého náskoku. Vo Veľkej cene Slovenska si džokej Radek Koplík určite dá lepší pozor, nech je v pravom čase na pravom mieste. O jazdcovej dôvere k hnedákovi svedčí aj fakt, že zverencovi Jozefa Chodúra dal prednosť pred Subway Dancerom trénovaným svojím bratom Zdenom. Reprezentant stajne BORMANN vlani vyťažil z krízy slovenských dostihov a s tým súvisiaceho neskoršieho začiatku sezóny víťazstvo v Českom derby. Realizačný tím najprv poslal Opasana do Karlových Varov, kde na dvoch kilometroch s ľahkosťou dominoval. Aj v hlavnom pražskom derby-triali splnil papierové predpoklady do bodky. Tréner Jozef Chodúr potom pohľadného hnedáka „ukryl“ a udržiaval vo forme, aby sa začiatkom septembra do Velkej Chuchle obaja vrátili a zaútočili na českú modrú stuhu a aj v septembri s víťazným koncom. Česko-slovenské derby-double kvôli blízkosti termínov bolo pre delikátneho žrebca nedosiahnuteľné, namiesto toho sa Opasan predstavil v budapeštianskej Kincsem díj. V najdôležitejších porovnávacích dostihoch maďarskej sezóny sa stretli až piati víťazi derby, ale Opasan nestratil nič zo svojej glorioly a s ľahkosťou zvíťazil. Hoci konkurencia je teraz ťažšia, ruch starohájskych tribún (s povolenými 500 divákmi) bude svojho obľúbenca hnať za víťazstvom.

Ak by sme mali medzi tuctom Opasanových vyzývateľov prstom ukázať na koňa s najväčšími šancami o zosadenie kráľa z trónu, bol by to momentálne najlepšie hodnotený poľský kôň Night Tornado (Srnec). Ryšiak reprezentujúci stajňu Tracja sa vlani počas svojej klasickej sezóny neustále zlepšoval a pomáhali mu k tomu pribúdajúce metre. Po štvrtom mieste v triali získal bronz poľskej obdobe Veľkej jarnej ceny Nagrode Rulera. O miesto si polepšil v derby-triali na 2200 metrov, v samotnom Poľskom derby však sklamal „až“ piatym miestom. Odvtedy však zverenec Krzysztofa Ziemiańskeho prehral len s viacnásobným grupovým víťazom Nagano Goldom (vlani vo Wielkej Warszawskej). V najvýznamnejších poľských dostihoch poskytujúcich porovnanie kvality trojročných a starších vytrvalcov sa Night Tornado držal statočne, potvrdil svoj predošlý triumf z klasického St. Leger a vybehol svoju najvyššiu známku. Ryšiak pokračuje v hodnotných výkonoch aj po zime. Pred tromi týždňami zahájil sezónu vo významnej dvojkilometrovej Nagrode Golejewka, po aktívnom priebehu sa asi 600 metrov pred cieľom dostal na čelo a hoci ho ohrozoval útočiaca víťazka poľského derby 2019 Nemezis, Night Tornado zabojoval a udržal si víťazstvo.

Tretím „mušketierom“ do partie favoritov nie je nikto iný ako bronzový z ascotských Gr.1 Champion Stakes 2018 Subway Dancer (Janáčková Koplíková). Už deväťročný veterán má za sebou obdivuhodnú kariéru s množstvom úspechov v grupových dostihoch na najznámejších európskych dráhach, ešte v októbri 2019 sa mu v parížskom Longchamp podarilo zvíťaziť v Gr.2 Prix du Conseil de Paris na 2200 metrov. Hoci odvtedy nezvíťazil, vždy čelil konkurencii, aká ho vo Veľkej cene Slovenska zrejme nečaká. Na Subway Dancerovi je zaujímavé aj to, že v nedeľu sa v strednej Európe predstaví vôbec prvýkrát a v Starom háji sa ukáže na želanie nového majiteľa, stajne Lokotrans, ktorá je partnerom tohtoročnej edície mítingu Turf-gala. Veterán vlani získal len jedno umiestnenie, a to hneď na úvod kampane v parížskom Gr.3 La Coupe na dva kilometre, keď docválal na štvrtom mieste. Odvtedy bol dvakrát šiesty a dvakrát siedmy. Predsa len nižšie ambície (posun z grupovej úrovne do classe 2) sa Subway Dancerovi oplatili v sezónnom debute začiatkom apríla vo Fontainebleau. Veterán sa veľmi skoro po štarte usadil na čele, ešte 300 metrov pred cieľom bojoval o víťazstvo, nakoniec ho predbehla dvojica lepšie finišujúcich súperov. Už dva mesiace však pauzuje a napriek neupierateľnej gloriole sa zrejme bude musieť uspokojiť s menej jagavým kovom.

Za spomenutou trojicou premiantov by to malo byť vyrovnanejšie. Cenný skalp má na svojom konte víťaz Veľkej májovej ceny Killwort (Zatloukal), ktorý svojou taktikou prekvapil mnohé vytrvalecké aj jazdecké esá. Jeden z dvoch reprezentantov stajne PURITO od štartu vyrazil do čela, po pár stovkách metrov sa nechal predbehnúť Carlom Biraghi, ale cválal v tesnom závese. Táto dvojica mala miestami aj desaťdĺžkový náskok a bežali si vlastné dostihy. Killwort približne 500 metrov pred cieľom prebral vedenie a zatiaľ čo Carlo Biraghi „odpadol“, Killwort si cválal po životný triumf. Hoci favorizovaný Opasan sa každou sekundou blížil, v cieli sa o nos tešil zverenec Miroslava Malíka. Sedemročný valach strávil väčšinu svojej kariéry na úrovni tretej kategórie a posledných sedem štartov absolvoval v dostihoch na 2400 metrov. Mladší brat víťaza maďarského derby Kilworda začal aj vlaňajšiu sezónu dvomi tretími miestami na „trojkovej“ úrovni, potom však prišiel štart o level vyššie, v ktorom suverénne porazil svojho slávnejšieho súrodenca. Neraz sa potvrdilo, že s jedlom rastie chuť, a tak sa skromný realizačný tím nechal „namlsať“ na Zlatý pohár. Po aktívnom priebehu, keď ešte na začiatku cieľovej roviny cválal Killwort na druhom mieste, stratil v záverečných desiatkach metrov aj medailu a skončil štvrtý.

Bronzový z Veľkej májovej ceny Markoni LP (Janáček) už na Opasana strácal päť dĺžok a podobne ako slovenský Kôň roka mal najlepšiu pozíciu až v cieli. Po zranení štartujúci valach vlani smeroval do Českého derby, najprv bol tretí v tretej kategórií, potom piaty v klasickej Velkej jarní cene, ale do boja o českú modrú stuhu prehovoril najmä triumfom v hlavnom derby-triali Velkej červnovej cene, ktorú získal obdivuhodným záverom z posledného miesta. Zverenec Václava Luku patril medzi favoritov Českého derby, v príprave sa však zranil a ukončil sezónu. Po dlhej deväťmesačnej pauze sa na dostihovú dráhu vrátil začiatkom mája a bronzom v triali Veľkej ceny Slovenska potvrdil, že do vytrvaleckého vrcholu Turf-gala určite patrí.

Strieborná z minuloročných Slovenských Oaks Agata Christie (Šmida) už vo Veľkej májovej cene zaostala viac, zo štvrtého miesta sa na tretieho Markoniho LP pozerala zo vzdialenosti tri a pol dĺžky a napriek váhovej výhode do boja o medaily v nedeľu zrejme neprehovorí. Druhá zverenkyňa Jozefa Chodúra reprezentuje iného majiteľa, a tak nebude Opasanovi „nosiť vodu“, ani by to nebolo potrebné. Sama však vlani zažila náročnú sezónu, po rozbehu v nižších kategóriách sa úspešne ukázala v klasických Oaks a druhým miestom príjemne prekvapila. Realizačný tím potom hnedku nasmeroval do derby, v modrej stuhe však zostala len tesne bez peňazí. Dobrú formu a pokračovanie sezóny u našich susedov ešte v novembri Agata Christie využila na dve cesty za hranice a obe skončili piatym miestom. V Budapešti na dvoch kilometroch proti starším porazila troch outsiderov. Štart v českom klasickom St. Leger na sklonku sezóny už bol na Agatu Christie priveľa a hnedka ultravytrvalecké dostihy bez väčšieho záujmu len absolvovala.

Tabuľu vo Veľkej májovej cene uzavrel jesenný nákup z newmarketskej dražby Carlo Biraghi (Línek). Šesťročný ryšavý valach z tréningu Radka Holčáka sa ako trojročný objavil aj na štarte írskeho derby, v ktorom však veľa vody nenamútil a skončil na desiatom mieste. Potom bol presmerovaný nad prútené prekážky a hneď prvý štart premenil na ľahké víťazstvo. Počas prípravy na cheltenhamský festival sa však zranil, rok a pol neštartoval a na dráhu sa vrátil až vlani v lete. Pred svojím predajom bol v oboch svojich štartoch posledný. Stajňu Meridian stál 12 000 guineas (približne 14 000 €) a je otázka, či sa novému majiteľovi tieto peniaze vrátia. Tempár Carlo Biraghi rád cvála zo špice, čo ukázal pri svojom stredoeurópskom debute v bratislavskej „trojke“, kde podľahol len suverénnemu víťazovi, vo Veľkej májovej cene ho predbehli až štyri kone a v nedeľu lepší nebude.

Druhým zverencom Radka Holčáka na štarte bude obhajca striebra z predošlej edície Veľkej ceny Slovenska Darkolva (Šafář). Aj tento biely valach čaká na víťazstvo už niekoľko rokov, naposledy sa mu naplno bodovať v klasickom Slovenskom St. Leger v septembri 2018 a vlani sa predsa len ukazoval najmä na stredných tratiach, avšak vždy vo vyberanej spoločnosti. Po siedmom mieste vo Velkej dubnovej cene sa predstavil v mosteckom Memoriáli Vlastimila Smolíka na 2400 metrov a na špecifickej dráhe získal blízke striebro. Potom sa vrátil na stredné trate, v budapeštianskej vrcholnej Milleniumi díj bol štvrtý (pred piatou Palmerou) a v obľúbenom Moste tretí v dvojkilometrovej Velkej letní cene (pred šiestou O’ffensive). Potom však ukončil sezónu a na štart sa znovu postavil až koncom apríla v pražskej Velké dubnové cene. Slabšiu jarnú formu koní z Valašska potvrdil aj Darkolva, keď skončil posledný. Lepší výkon podal reprezentant stajne Joly v tohtoročnej edícií Memoriálu Vlastimila Smolíka, ale bolo z toho „len“ štvrté miesto, najhoršie umiestnenie, aké biely valach na severe Čiech získal.

Vlani v júli sa do českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia za 8 000 € sťahoval ryšavý valach Edremi (Sousa), ktorý vo svojom rodisku stihol štyri štarty, z ktorých vyťažil jedno druhé a jedno tretie miesto. Po aklimatizácií a náraste formy si s ním tréner Zdeno Koplík veril aj do lepších dostihov, v každom prípade svoj stredoeurópsky debut absolvoval v lysolabskej „trojke“ na predĺženej míli a po nemastnom neslanom výkone dokončil uprostred poľa na siedmom mieste. Rovnaké umiestnenie si Edremi zopakoval aj v Memoriáli Vlastimila Smolíka, keď na štvrtého Darkolvu strácal takmer osem dĺžok. Predpokladáme, že valachovi nepomôže k lepšiemu výsledku ani momentálne druhý najlepší džokej jazdiaci v Španielsku, Portugalčan Ricardo Sousa.

Ešte donedávna u našich severných susedov trénovaný hnedák Saiget (Foret) bol čerstvo presunutý do bošovickej centrály Václava Luku a v nedeľu absolvuje svoj tunajší debut. Strednotratiarsky pôsobiaci reprezentant stajne WOW! je v poľskom handicape hodnotený o 8 kilogramov horšie ako Night Tornado a tohtoročnú sezónu začal štvrtým miestom v „trojkovom“ handicape v berlínskom Hoppegartene. Prvého mája sa po boji a pod najvyššou váhou tešil z víťazstva v otváracom handicape prvej kategórie na 1800 metrov, v Nagrode Golejewka pred tromi týždňami však Night Tornadovi podľahol o takmer 14 dĺžok. Pôvodne aj do strednotratiarskej Ceny Scottish Rifla prihlásený Saiget by mal zrejme lepšie šance tam, na takto dlhej trati totiž debutuje a právom bude patriť medzi outsiderov.

„Enfant terrible“ tohtoročnej Veľkej ceny Slovenska je momentálne najlepšie hodnotený rakúsky kôň, osemročný valach Magnentius (Havlík), ktorý vlani raz behal aj v Bratislave (tretí v „dvojkovom“ dvojkilometrovom Memoriáli Otta Suchovského, šiesta bola O’ffensive), následne prehral s Darkolvom aj Palmerou v Milleniumi díj. V auguste sa do maďarskej metropoly vrátil, v miestnej „dvojke“ potvrdil úlohu desatinového favorita, dodatočne ho však diskvalifikovali kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu triamcinolónacetonidu. Od konca septembra do 19. mája absolvoval Magnentius deväť dostihov vo Francúzsku, pričom od februára do polovice marca trikrát zvíťazil (dvakrát v Lyon La Soie, raz v Chantilly), po poslednom víťazstve mu však znovu našli v tele zakázanú látku (tentoraz oxazepam) a bol druhýkrát v priebehu siedmich mesiacov diskvalifikovaný. Odvtedy sa valach ukázal na dráhe trikrát a bol piaty, siedmy a naposledy šiesty v Štrasburgu. Po takto náročnej zime a jari je Magnentius koňom, ktorému sa treba oblúkom vyhnúť.

Zostávajúcimi účastníčkami sú dve päťročné kobyly trénované na Slovensku. Skúsenejšia a na vytrvaleckých tratiach úspešnejšia je belka Palmera (Korečková). Víťazka Ceny turfu a budapeštianskej Lovaregyleti díj zo sezóny 2019 vlani trochu stratila zo svojej glorioly, ale nebyť výpadku v Kincsem díj, kde skončila predposledná dvanásta, obsahoval by jej účet len honorované položky. Chronologicky išlo o bronz z karlovarskej „dvojkovej“ Letní ceny klisen, piate miesto z Milleniumi díj a zhodne štvrté miesta z pražského Zlatého poháru aj Velké ceny českého turfu. Po zime sa zverenkyňa Zuzany Kubovičovej predviedla bronzom v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene, ale tieto výsledky zrelativizovalo posledné miesto z Veľkej májovej ceny, dlhých 17 dĺžok o Killworta.

Napriek veľkej strate, ktorú niekdajšia zimná favoritka O’ffensive (Palík) nazbierala hneď po štarte, tak sa v triali Veľkej ceny Slovenska v súboji s Palmerou presadila zverenkyňa Michala Ročáka. Víťazka Veľkej októbrovej ceny 2019 štartuje vcelku sporadicky, vlani stihla len tri dostihy a s niekoľkotýždňovými pauzami. Po šiestom mieste v dvojkilometrovom Memoriáli Otta Suchovského (tretí bol Magnentius) si rovnaké umiestnenie zopakovala aj v mosteckej Velké letní cene (s bronzovým Darkolvom). Najlepší výkon tak predviedla v bratislavskom Zlatom pohári, v ktorom predviedla úderný finiš a hoci víťaza nestihla ohroziť, zvyšok zostavy dokázala poraziť. O’ffensive bude v súboji s Palmerou lepšia a reálna môže byť aj posledná dotácia.

Náš tip: Opasan – Night Tornado – Subway Dancer

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel