Analýzy

Zlatý bičík hlási tento rok vypredané

Už niekoľko sezón je bratislavský Zlatý bičík veľmi obľúbeným cieľom pre realizačné tímy, ktoré majú vo svojich stajniach triedové kone preferujúce šprinty alebo míľové dostihy. Neutrálna trať 1400 metrov je presne na pomedzí medzi oboma typmi dostihov, a tak koncom júna ponúka ideálnu platformu na porovnanie síl a pre míliarov tiež vďačný trial pred Bratislavskou míľou, ktorá je súčasťou bohatého rámcového programu domáceho derby mítingu.

Potvrdí Wizardess výbornú formu aj inde než v Budapešti?

Tohtoročný Zlatý bičík (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 7 000 €) nie je výnimočný len kvantitou, ktorá sa zišla na štarte, ale tiež medzinárodnou rôznorodosťou. Medzi koňmi zo štyroch stredoeurópskych krajín nájdeme ostrieľaných harcovníkov aj menej skúsených klasikov. Pri všetkej úcte k domácim začneme našu analýzu maďarskou Wizardess (Milojević). Zverenkyňa Gábora Maronku behá vo výbornej forme, v štyroch doterajších tohtoročných štartoch získala dve víťazstvá a dve druhé miesta. Hnedka, ktorá pred viac ako dvomi rokmi vyhrala Cenu trojročných kobýl, ale v samotnej jarnej klasike vyhorela až ôsmym miestom, sa do Bratislavy vracia po 25 mesiacoch. Odvtedy vyhrala niekoľko jednotkových dostihov, v mnohých ďalších sa umiestnila a doma patrí medzi špičku míliarov. Do aktuálnej sezóny vstúpila Wizardess už 1. apríla istým triumfom na syntetickom povrchu prvého jednotkového dostihu v maďarskom kalendári na míľu. V 1400 metrov dlhej Graded 3 stále na syntetike dobehla blízko druhá, o ďalší level vyššie a o 200 metrov na tráve viac si reprezentantka stajne Almodó striebornú pozíciu zopakovala. Doteraz naposledy sa Wizardess predstavila divákom pred piatimi týždňami v jednotke na 1400 metrov a v skromnom poli s prehľadom potvrdila pozíciu desatinovej favoritky. V nedeľu ju bude čakať náročnejšia konkurencia, aj tak si myslíme, že triumf sa bude sťahovať do Maďarska.

Proti budú určite domáce stajne, pričom hneď s dvojicou svojich zverencov zabojuje tréner Jaroslav Línek. Doremi Lafu (Šmida) je najlepšie charakterizovateľný ako víťaz dvojkového handicapu na 1400 metrov a bronzový z kratšej Prípravnej ceny. Štvorročný valach si tohtosezónny účet otvoril tesným, ale o to cennejším víťazstvom v „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho na 1400 metrov, v ktorom predviedol silný finiš dostatočný k triumfu. Aj vlani sa reprezentantovi stajne HONOR Racing podarilo vyhrať hneď prvý dostih sezóny, štvrtú kategóriu pre nezvíťazivších rovesníkov. Potom absolvoval trial aj samotnú klasickú Veľkú jarnú cenu, v nich sa však vôbec nepresadil. Zostup o dve poschodia nižšie hnedákovi prospel, z piatich dostihov druhej a tretej kategórie vyťažil tri striebra, jedno tretie a jedno štvrté miesto v handicapoch. Zatiaľ naposledy sa Doremi Lafu predstavil v Prípravnej cene, v ktorej mu k lepšiemu ako tretiemu miestu chýbalo pár stoviek metrov navyše, ktoré teraz mať bude, a tak bude patriť k šancovejším koňom.

Aj druhý zverenec Jaroslava Línka na štarte, do sedla ktorého sa posadí sám tréner, True Champ (Línek), vstúpil do aktuálnej sezóny v Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho a pod najvyššou záťažou spomedzi všetkých štartujúcich koní (63 kilogramov) docválal ako druhý favorit štvrtý, takmer 5 dĺžok za víťazným tréningovým sparingom Doremi Lafu. Reprezentant stajne Sky Group sa potom úspešne predstavil v Jarnej míli, v ktorej väčšinu dostihu cválal na treťom mieste popri bariére, chvíľu hrozil, ale napokon bol rád aj za druhé miesto za víťaznou Mooreen, piaty Chilli Chocolate strácal na True Champa asi jeden a pol dĺžky. Vlani sa hnedý valach ešte pred vykastrovaním vydal klasickou cestou triedového trojročného míliara – po piatom mieste v triale sa ešte o jedno miesto zlepšil v klasickej Veľkej jarnej cene. Následne zamieril do vlaňajšej edície Zlatého bičíka, v ktorom však docválal až siedmy. Ešte pred zimnou prestávkou si valach pripísal dva bronzy z „dvojkových“ handicapoch na 1400 a 1700 metrov. Tentoraz sa hmotnosti vyrovnajú a v True Champových silách je určite zlepšenie minuloročného výsledku a pravdepodobne aj niektorá z nižších dotácií.

Domáca odchovankyňa Mooreen (Palík) trénera Mariána Štangela absolvuje v nedeľu už piaty dostih od začiatku apríla a keďže išlo o náročné zápolenia, môže sa to negatívne prejaviť na jej výkonnosti. Najlepší výkon predviedla reprezentantka stajne KMD Šamorín pri triumfe v Jarnej míli, v ktorej prebrala vedenie už na začiatku cieľovej roviny a vyhrala presvedčivo o tri dĺžky pred už vyššie spomínaným True Champom. Víťazka vlaňajšej Ceny Arvy a držiteľka cenných umiestnení z ďalších jednotkových dostihov vstúpila do aktuálnej sezóny netradične v Lysej nad Labem v dobre obsadenej „dvojke“ na pre ňu pridlhých 2200 metrov a hoci skončila štvrtá, o 4 a pol dĺžky porazila Duke of Darhorse. Hoci s výhodou dostihu v nohách, aj tak však neveľmi čakane vzdorovala Zoriane pri jej triumfe vo Veľkej aprílovej cene, druhým miestom potešila svoj realizačný tím. Po víťaznej Jarnej míli sa na Turf-gala predstavila v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla. V rekordne rýchlo odbehnutom dostihu sa na víťaza ani ďalších medailistov nechytala, štvrtým miestom však potvrdila svoj vysoký štandard. Okrem iných za sebou nechala piateho Chilli Chocolate a dokonca až ôsmu – predposlednú – Lightblack. Okrem náročného programu je v prípade Mooreen otáznikom aj dištancia Zlatého bičíka. Takto krátky dostih totiž nikdy nebežala a proti rýchlikom to bude mať ťažké.

Podobne ako Jaroslav Línek vstupuje do boja s dvojicou zverencov aj tréner Zdeno Koplík. V Bratislave sa darí šprintérke Efily (Janáčková – Koplíková), ktorej najobľúbenejším dostihom je Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia najvýznamnejší slovenský šprint predvlani vyhrala, vlani bola tretia a v aktuálnej edícií blízko piata. To bol veľmi dobrý výsledok, ktorý len potvrdil náklonnosť tejto hnedky k bratislavskej dráhe. Tento rok sa totiž Efily dosť trápi. Po zime sa rozbehala v malom kilometrovom dostihu vo francúzskom Moulins, na ôsmom mieste však predbehla len jediného súpera. Ani to sa jej nepodarilo v jednotkovo obsadenej mosteckej „dvojke“ na 1200 metrov. Ak si Efily spomenie na svoje najlepšie bratislavské výkony a nebude jej vadiť o pár stoviek metrov dlhšia trať, bude mútiť vodu v lepšej polovici štartujúcich.

S menšími ambíciami sa postaví na štart stále relatívne čerstvý import z Francúzska Fils De L’Air (Koplík), ktorý sa v strednej Európe neuviedol práve najlepšie – v Jarnej míli porazil len jediného súpera, aj tu štartujúceho Bahama Pa Pa. Vo svojej domovine ale v posledných štyroch štartoch pred predajom do Čiech trikrát vyhral v menších dostihoch na 1500 a 1600 metrov. Postupne išlo o predajný dostih v Marseille Vivaux, handicap tamtiež a nakoniec koncom januára „predajka“ v Cagnes-Sur-Mer. Ryšavému valachovi zo stajne Václava Slováka určite účasť v Jarnej míli pomohla, či až natoľko, aby miešal karty, uvidíme v sobotu.

V Jarnej míli a tiež ešte lepšie obsadenej Cene Scottish Rifla na Turf-gala skončil piaty valach Chilli Chocolate (Laube) stajne Mostry Senica. Zverenec trénerky Jaroslavy Morávkovej nie je vyberavý a zvláda dostihy na tratiach od 1200 do 2000 metrov, hoci viac sa mu darí na dlhších tratiach. Vlani dvakrát vyhral v dostihoch štvrtej a neskôr aj druhej kategórie na dva kilometre. Tento rok absolvoval hnedý valach tri dostihy, v Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho na úvod dobehol posledný šiesty (Doremi Lafu vyhral, Bahama Pa Pa druhý, True Champ štvrtý). Kým 1400 metrov „dvojky“ mu sedelo menej, s pribúdajúcimi metrami sa Chilli Chocolate lepšil. V Jarnej míli z piateho miesta zaostal za víťaznou Mooreen o približne päť dĺžok, v ešte dlhšej ale lepšie obsadenej Cene Scottish Rifla si piate miesto zopakoval, ale svoj handicap si zlepšil na životné maximum, aj keď na najlepších sa nechytal. Senický valach by aj teraz potreboval dlhšiu trať, ak však zopakuje svoj výkon z Turf-gala, zrejme dosiahne na dotáciu.

Ak sa zázračne nezlepší, tak až za senickým valachom by mala dobehnúť Lightblack (Šara) stajne Autoopravovňa Strnisko, ktorej sa na jar vôbec nedarilo, v dvoch dostihoch porazila len troch súperov. V Jarnej míli nemala výraznejší moment a docválala deviata z jedenástich, v ešte lepšie obsadenej Cene Scottish Rifla sa netlačená dostala len pred debutujúceho štvorročiaka, čo je už samo osebe odsudzujúce na neúspech. Zdá sa, že Lightblack dopláca na veľmi dobré výsledky, ktoré dosiahla vlani v dostihoch pre trojročné a staršie kobyly. Postupne chronologicky totiž bola bronzová v klasickej Jarnej cene kobýl, štvrtá v Cene Arvy, strieborná v Cene Pat’s Music aj Cene Whisky a napokon piata v Cene Quissisany (druhá Mooreen). Po prechode medzi staršie kone a pri strete so silnejším pohlavím tak stráca dych. Nie sme vôbec presvedčení, že skrátenie dištancie jej prospeje.

V doterajších osemnástich životných štartoch nezvíťazivší Bahama Pa Pa (Havlík) sa do tréningu Jaroslava Hanáčka dostal až vlani v auguste. Odvtedy stihol vo farbách stajne IBF Madérét absolvovať štyri dostihy, ale bodoval len raz, v už niekoľkokrát spomínanom Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho ho len hlava delila od premiérového triumfu kariéry. Následne sa v Jarnej míli vrátil k horším výkonom a skončil posledný. A keďže dotáciu nezískal ani vlani v „trojkových“ handicapoch, teraz bude patriť medzi outsiderov.

S pribúdajúcimi rokmi na stredné trate preorientovaný Duke of Darhose (Rája) svojho chovateľa stajne DAR sa do bratislavského Starého hája vráti po takmer dvoch rokoch s cenným umiestnením z pražskej Velkej dubnovej, ale len posledným piatym miestom zo slabo obsadenej tradičnej míľovej Velkej květnovej ceny. Víťaz vlaňajšej slabo obsadenej karlovarskej míľovej Velkej ceny BBAG pre kone predané na baden-badenských dražbách vstúpil do tohtoročnej sezóny posledným miestom z lysolabskej „dvojky“ na 2200 metrov, štyri a pol dĺžky za štvrtou Mooreen. Vo Velkej dubnovej cene si však zverenec Ludvíka Harisa spravil chuť blízkym bronzom a niekoľkými cennými skalpmi. Posledné miesto z tradičnej pražskej míle však neveští pred sobotou nič dobré.

Zlatý bičík tradične láka aj trojročných, hlavne účastníkov jarných klasík, pre ktoré je predĺžená míľa už na hrane dištančného optima. Tento rok sa tak do boxov postaví strieborný z Veľkej jarnej ceny Quintero (Verner) a senická Bethany Belle. Pri analýze dostane paradoxne prednosť žrebec z tréningu Tomáša Váňu, lebo jeho šance na úspech vidíme výrazne svetlejšie. Dvojnásobný víťaz z juniorskej kampane (vyhral aj bratislavskú Cenu Muscatita počas derby-mítingu) sa tento rok zameral na slovenskú jarnú klasiku, na ktorú sa pripravil tretím miestom v pražskom klasickom triale. V Bratislave sa zdalo, že ohrozí neskoršieho víťaza Beau Massagot, v cieli ich delila len krátka hlava. Realizačný tím sa následne rozhodol, že hnedáka vráti späť na kratšie trate, mostecká Cena Jezdectví proti starším súperom mu však vôbec nevyšla. Myslíme si však, že na bratislavskej dráhe to Quinterovi sedí viac a vidíme ho dokonca medzi medailistami.

Bronzová z Jarnej ceny kobýl Bethany Belle (Budovič) Poľnohospodárskeho družstva Senica podobne ako Bahama Pa Pa nevyhrala zatiaľ ani raz, mala ma to však výrazne menej príležitostí. Vlani sa dvakrát umiestnila vo štvrtej kategórií a ani tento rok nezačala zostra, ale pozvoľna v „trojke“ medzi rovesníkmi, kde docválala piata, 6 dĺžok za neskorším víťazom Starohájskeho kritéria Thisisthekey. Po bronze z Jarnej ceny kobýl sa zverenkyňa Zuzany Kubovičovej predstavila vo výborne obsadenej Cene Arvy, ale na rozdiel od klasiky sa neumiestnila, keď dobehla šiesta.

Rakúske záujmy bude reprezentovať víťaz vlaňajšej Tatranskej ceny Culdaff a z Francúzska pred aktuálnou sezónou dovezená hnedka Do It In Rio (Georgiev) stajne Gestüt Celtic Hill. Pri pohľade na kariérny účet zverenkyne Tamary Richter je jasné, že práve dištancia Zlatého bičíka 1400 metrov je jej najobľúbenejšia, v rodnej domovine na nej získala dve druhé, dve tretie a jedno štvrté miesto.

Podobne ako krajanka, aj Culdaff (Drozda) bude len vstupovať do sezóny a na štart Zlatého bičíka sa postaví už tretí raz za sebou. Pred dvomi rokmi získal bronz, vlani však úplne zaostal za očakávaniami a docválal na vzdialenom deviatom mieste. Zverenec Františka Drozdu, ktorý si ho aj sám odjazdí, vlani vyhral aj 1200 metrov dlhý dostih v domácom Ebreichsdorfe, krízu v rakúskom turfe sa však realizačný tím rozhodol riešiť účasťou v bratislavských dostihoch, z ktorých vyťažil triumf v Tatranskej cene a druhé miesto v Prípravnej cene. Na Culdaffa je zrejme 1400 metrov už priveľa, hoci vlani v dvojkovom handicape práve na tejto dištancii vzdoroval pod najvyššou váhou niektorým sobotným súperom.

Víťazka vlaňajšej Jarnej ceny kobýl Astorka (Pavlíček) sa vracia na dostihovú dráhu po viac než ročnej pauze, ale keďže je na štartovej listine uvedená pod čiarou ako pätnásta, Zlatého bičíka sa zúčastní len vtedy, ak nejaký realizačný tím škrtne z dostihu niektorého z koní nad ňou.

Náš tip: Wizardess – Quintero – True Champ

Autor: Daniel Mentel